Kapalı devre sistemlerde sürdürülebilir akuaponik uygulamaları: Balık-bitki etkileşimlerinin incelenmesi
Sustanaible aquaponics practices in recirculating aquaculture systems(RAS): The study on fish-plant interactions
  1. Tez No: 772667
  2. Yazar: ALİZE GÖKVARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ÖZDEN, PROF. DR. RAMAZAN SEREZLİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada, su ürünleri yetiştiriciliği açısından ticari potansiyel taşıyan Karabalık/Afrika yayın balığı (Clarias gariepinus) türü ile domates (Solanum lycopersicum) bitkisinin akuaponik sistemde tek bir kapalı devre alt yapısında üretimi denenmiştir. Çalışmanın mevcut akuaponik sistemlerden farkı tamamen organik/doğal materyaller kullanılarak kapalı devre bir akuaponik sistem döngüsü sağlamaktır. Çevre dostu yaklaşım gösteren akuaponik sistemler ile balık yetiştiriciliği neticesinde ortaya çıkan organik maddece zengin atık su probleminin çözümü planlanmıştır. Bu yetiştiricilik tekniği ile atık su probleminin ortadan kaldırılması, bitki yetiştiriciliği için ihtiyaç duyulan gübrenin doğal yolla sağlanması neticesinde su ürünleri-bitki entegre yetiştiriciliğinde tam sürdürülebilirlik hedeflenmiştir. Model olarak akuaponik sistem tasarımlarından Medya Dolgulu Yatak Sistemleri kullanılmıştır. Bitki ekimlerinde dolgu maddesi olarak perlit substratı tercih edilmiştir. Türkiye perlit rezervleri açısından zengin bir ülkedir. Çalışmada farklı stok yoğunluğu denemesi (10-15-20 kg/m³) yapılarak hangi balık stok yoğunluğunda bitkilerin daha iyi gelişeceği denenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, from the aspect of sea food producing, having the potential commercial value of the African catfish (Clarias gariepinus) species with the tomato (Solanum lycopersicum) plant is tested in one recirculating aquaponics cycle system substructure production. The difference of the present aquaponics system provides in a recirculating system using the completely organic/natural materials. The appearance of waste water having rich organic substances solution is planned as a result of aquaponics systems indicating environmental friendly approach in aquaculture. With this production technique the perfect sustainable aim is planned to provide natural fertilizer in sea products-plant growth for the necessity of the fertilizer for the plant growth, by eliminating waste water. In aquaponics system conception media sealed seam systems are used. In planting perlite is preferred as a filling subtract. Turkey is rich with the perlite reserves. In this study different stock densities are being used (10-15-20 kg/m³), to find out which stock density is appropriate for plant growth.