Okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimine yönelik sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi: Bir durum çalışması
Examination of preschool teachers' classroom management skills for science teaching: A case study
- Tez No: 772668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YİĞİT KUTLUCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu araştırmada okul öncesi öğretmenlerinin, fen öğretimine yönelik sınıf yönetimi becerilerinin incelenmesi ile fen öğretiminde sınıf yönetimine ilişkin pedagojik görüşlerinin ve fen öğretim uygulamalarının nasıl olduğunun ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında Kahramanmaraş ilinde MEB'e bağlı resmi olarak faaliyet gösteren okul öncesi eğitim kurumlarında görev yapan dört okul öncesi öğretmeninin katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Katılımcılar amaçlı örnekleme yönteminden ölçüt örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Öğretmenlerin her birinin değişik bir konu alanını ele almış olmaları, farklı mesleki deneyime sahip olmaları ve bu durumların karşılaştırılmasından dolayı bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Yarı Yapılandırılmış Görüşme Formu ve Gözlem Rubriği kullanılmıştır. Katılımcı öğretmenlerden sınıf yönetimi becerilerine yönelik görüşme sorularını yanıtlamaları ve seçtikleri bir konu alanı özelinde fen öğretim uygulaması yapmaları istenmiştir. Öğretmenlerin kendilerine yöneltilen görüşme sorularına verdikleri yanıtlar ve gözlem rubriği ile elde edilen veriler tümevarımsal içerik analizi yaklaşımıyla analiz edilmiştir. Verilerin analiz edilmesi sürecinde açık kodlar ve kavramsal kategoriler oluşturulmuştur. Ardından sürekli karşılaştırma yöntemi ile öğretmenlerin kavramsallaştırmaları arasında kıyaslama yapılarak özetlenmiştir. Analiz sonucunda katılımcı öğretmenlerin fen öğretimine yönelik sınıf yönetimi becerilerine ilişkin bulgulara ve sonuçlara ulaşılmıştır. Araştırmada ulaşılan ilk sonuç, okul öncesi öğretmenlerinin fen öğretimi konusunda sahip oldukları bilgileri, sınıf yönetimi becerilerine yeterince yansıtamadıklarıdır. Araştırmada katılımcıların, fen uygulamalarında sınıf yönetimi becerisinin öğretimsel süreçte etkili hale gelmesi amacıyla kısmen farklılaştırılmış öğretim yaklaşımına yer verdikleri tespit edilmiştir. Bununla birlikte katılımcı öğretmenlerin sınıf yönetimi becerileri, materyal yetersizliği, öğrenci tutumları, dış müdahaleler ve özel gereksinimli öğrenci gibi dışsal sınırlılıklardan olumsuz etkilendiği sonucuna ulaşılmıştır. Ayrıca katılımcı öğretmenlerin öğrencilerle kısmen etkileşimli bir öğretim süreci yürüttükleri ve sınıf kurallarını öğrenci davranışlarını düzenleme ve sınıf düzenini korumaya yönelik kullanma yaklaşımında olmaları nedeniyle öğretmen otoritesine dayalı bir öğretim süreci gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Araştırmada son olarak katılımcıların, sınıfta pasif öğrenci davranışlarının görülmesinin sınıf kurallarının olumsuz yansımasından kaynaklandığına dair görüşlerini, fen öğretimi uygulamalarına da yansıttıkları tespit edilmiştir. Araştırmada ulaşılan bu sonuçlar ilgili alanyazın temelinde ilişkilendirilerek tartışılmış ve bu doğrultuda öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is aimed to examine the classroom management skills of preschool teachers for science teaching and to reveal how their pedagogical views and science teaching practices in science teaching. The research was carried out with the participation of four preschool teachers working in preschool education institutions operating officially under the Ministry of National Education in the province of Kahramanmaraş in the 2021-2022 academic year. Participants were selected according to the criterion sampling method from the purposive sampling method. The holistic multi-case design was used because each of the teachers handled a different subject area, had different professional experiences. Semi-structured Interview Form and Observation Rubric were used as data collection tools in the research. Participating teachers were asked to answer interview questions about classroom management skills and practice science teaching in their chosen subject area. The answers given by the teachers to the interview questions and the data obtained with the observation rubric were analyzed with the inductive content analysis approach. In the process of analyzing the data, open codes and conceptual categories were created. Then, it was summarized by comparing the continuous comparison method and the teachers' conceptualizations. As a result of the analysis, the findings and results related to the classroom management skills of the participating teachers for science teaching were reached. The first conclusion reached in the study is that preschool teachers cannot adequately reflect the knowledge they have on science teaching to their classroom management skills. In the study, it was determined that the participants used a partially differentiated teaching approach to make classroom management skills effective in the instructional process in science practices. However, it was concluded that the participant teachers were negatively affected by external limitations such as classroom management skills, lack of materials, student attitudes, external interventions, and students with special needs. In addition, it was determined that the participant teachers carried out a teaching process based on the authority of the teacher since they carried out a partially interactive teaching process with the students and were in the approach of using the classroom rules to regulate student behavior and maintain classroom order. Finally, it was determined that the participants reflected their opinions that passive student behaviors in the classroom were caused by the negative reflection of the classroom rules, in their science teaching practices. These results reached in the research were discussed in the relevant literature, and suggestions were presented in this direction.