Ortodontik tedavide kullanılan sabit apareyler ve şeffaf plakların görsel ve estetik algı üzerine etkisi
The effect of fixed appliances and clear aligners used in orthodontic treatment on visual and aesthetic perception
- Tez No: 772682
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER YETKİNER
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Amaç: Çalışmanın birincil amacı; şeffaf plaklar ve farklı materyallerden yapılmış olan braketlerin görünürlük ve estetik derecelerinin, diş hekimleri ile meslekten olmayan bireyler arasında karşılaştırılmasıdır. İkincil amaç ise, ortodontik apareylerin estetiği ile kişiye olan mesafe arasındaki ilişkinin değerlendirilmesidir. Gereç ve yöntem: Çalışmaya diş hekimi olan ve meslekten olmayan olacak şekilde 156 birey (65 erkek, 91 kadın) dahil edilmiştir. Fotoğraflarının kullanılması için çalışmamıza gönüllülük esası ile katılım sağlayan kadın birey, 20 yaşında, herhangi bir sistemik hastalığı ve kraniyofasiyal deformitesi bulunmayan, ideal okluzyona yakın kapanışa ve yumuşak doku profiline sahiptir. Metal braketler, seramik braketler ve şeffaf plakların farklı kombinasyonlar ile kullanıldığı fotoğraflar, üç farklı büyütme mesafesinden (%50 uzaklaştırma, 1/1 ölçeklendirme ve %50 uzaklaştırma) kayıt edilmiştir. Elde edilen fotoğraflar, bilgisayar ortamında araştırmacı tarafından diş hekimlerine ve meslekten olmayan bireylere gösterilmiştir. Verilerin toplanması için beşli Likert skalası uygulanmıştır. Elde edilen bulgular; Mann-Whitney U testi, Kruskal-Wallis testi, K-W kritik fark post-hoc testi ve ki-kare analizi ile değerlendirilmiştir. Yapılan istatistiksel analizlerde p değeri 0,05 olarak kabul edilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan bireylerin 78'i diş hekimi ve 78'i meslekten olmayan bireylerden oluşmaktadır. Her iki katılımcı grubunda algılanan tüm mesafelerde; şeffaf plak gruplarında görünürlük seviyeleri en düşük, estetik seviyeler ve tedavi olma isteği en yüksek bulunurken; bunu sırasıyla seramik braket grupları ve metal braket grupları izlemiştir. Her iki katılımcı grubunda, metal braketlerin görünürlük ve estetik seviyeleri ile mesafeler arası anlamlı fark görülmemiştir (p>0,05). Seramik braket gruplarının görünürlük seviyeleri, her iki katılımcı grubunda %50 uzaklaştırma mesafesinde daha düşük bulunurken (p0,05). Şeffaf plak gruplarının görünürlük seviyeleri, diş hekimi grubunda mesafelere göre anlamlı fark göstermezken (p >0,05); meslekten olmayan bireyler grubunda ataşmansız şeffaf plak grubu hariç %50 yakınlaştırma mesafesinde daha yüksek bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: Primary aim of this study was to compare the visibility and aesthetic ratings of clear aligners and brackets made of different materials between laypersons and dentists. The secondary aim was to evaluate the relationship between aesthetic perceptions of orthodontic appliances and effect of distance from the object. Method: A total of 156 individuals (65 males, 91 females), both dentists and laypersons, were included in the study. The female subject, who voluntarily participated in the study for the use of her photographs, was 20 years old, had no systemic diseases and craniofacial deformity, and had an occlusion and soft tissue profile close to ideal. Photographs using different combinations of metal brackets, ceramic brackets and clear aligners were recorded at three different magnifications (50% zoom in, 1/1 scale and 50% zoom out). The photographs were presented to laypersons and dentists by the researcher in a computerized environment. A five-point Likert scale was used for data collection. The findings were evaluated by Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, K-W critical difference post-hoc test and chi-square analysis. In all statistical analyses, p value was accepted as 0.05. Results: Participants of the study were an even number of dentists and laypersons, 78 from each group. For all perceived distances in both participant groups, visibility levels were found to be the lowest in the clear aligner groups, while aesthetic levels and willingness to be treated were the highest in the clear aligner groups, followed by ceramic bracket groups and metal bracket groups, respectively. There was no significant difference between the visibility and aesthetic levels of metal brackets and distances in both groups (p>0.05). While the visibility levels of ceramic bracket groups were found to be lower at 50% zoom out distance in both participant groups (p0.05). While the visibility levels of the clear aligner groups did not show a difference according to the distances in the dentist group (p >0.05); it was found to be higher at 50% zoom in distance except for the clear aligner group without attachment (p0.05).