Farklı şeffaf plak materyallerinin fiziksel özelliklerinin karşılaştırılması
  1. Tez No: 734246
  2. Yazar: AHMET MURAT ARTUÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUZAFFER GÜLYURT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ortodonti Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Son yıllarda ortodontik tedavi gören yetişkin hasta sayısının artması nedeniyle ortodontik apareylerle ilgili estetik kaygılar önemli ölçüde artmıştır. Şeffaf ve çıkarılabilir özellikteki hizalayıcılar, geleneksel sabit apareylere estetik ve rahat bir alternatif olarak sunulmuştur. Şeffaf plak tedavisi ayrıca çıkarılabilir olmaları sayesinde hastaların günlük ağız hijyenini uygun şekilde sürdürmelerini sağlamaktadır. Hizalayıcıların klinik etkinliğini etkileyen parametreler arasında üretiminde kullanılan malzeme kilit rol oynamaktadır. Günümüzde şeffaf plak sistemleri, ortodontik ürünlerde lider markalar da dahil olmak üzere dünya çapında çok sayıda şirket tarafından üretilmektedir. Şeffaf plakların etkinliği birçok faktörden etkilenebilir. Bu plakların üretiminde kullanılan malzemelerin özellikleri kuşkusuz mekanik ve klinik özelliklerin belirlenmesinde önemli unsurlardandır. İdeal şeffaf plak materyali mükemmel şeffaflığa, düşük sertliğe, esnekliğe, mekanik strese ve biyouyumluluğa sahip olmalıdır. Bu nedenle, ortodontik tedavide şeffaf plak materyallerinin performansını iyileştirmek için malzemelerin karakteristik özelliklerini ve çeşitli streslere nasıl tepki verdiklerini araştırmak ve ardından performansı daha yüksek olanları geliştirmek ve bunları birleştirmek önemlidir. Çalışmamızda dünya çapında kullanılan yedi farklı şeffaf plak malzemesi gözden geçirilerek, mekanik ve optik performansları değerlendirilmiştir. Malzemelerden Zendura FLX ve CA Pro çok katmanlı yapıda bulunurken, Zendura içeriğinin poliüretan özellikte olduğu ve diğer tüm materyallerin polietilen tereftalat glikol (PETG) bazlı olduğu belirtilmiştir. Araştırmamızda çok katmanlı olan Zendura FLX ve CA Pro materyalleri en düşük elastisite modülü değerlerini vermiştir. Bu sonuca paralel şekilde çekme dayanımında da her iki çok katmanlı şeffaf plak malzemesinin düşük değerler gösterdiği bulunmuştur. Bunlara ek olarak literatür ile uyumlu şekilde, materyal sertliğnini en yüksek olduğu malzeme poliüretan içerikli Zendura olarak tespit edilmiştir. Duran+, CA Pro, GT Flex, GT Pro materyallerinin de diğer malzemelere kıyasla daha pürüzsüz bir yüzey gösterdiği saptanmıştır. Ek olarak, görünür alan UV-Vis absorbans değeri en düşük olan Taglus malzemesi daha iyi şeffaflığa sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aesthetic concerns about orthodontic appliances have grown significantly in recent years as the number of adult patients receiving orthodontic treatment has increased. Transparent and removable aligners are promoted as an attractive and comfortable alternative to traditional fixed appliances. Clear aligner treatment also allows patients to maintain proper daily oral hygiene. The material used in the production of the aligners is one of the key parameters that affect their clinical effectiveness. Clear aligner systems are now manufactured by a wide range of companies around the world, including some of the most well-known names in orthodontics. A variety of factors can influence the effectiveness of clear aligners. The properties of the materials used in the production of these plates are undoubtedly one of the important factor in determining their mechanical and clinical properties. The ideal clear aligner material should be transparent, flexible, mechanically stress-free, and biocompatible. To improve the performance of aligner materials in orthodontic treatment, it is necessary to first investigate the properties of the materials and how they respond to different stresses, and then develop and combine the more efficient ones. Seven different transparent aligner materials used around the world were assessed and their mechanical and optical performances were evaluated in our study. While Zendura FLX and CA Pro are multi-layered materials, are based on polyethylene terephthalate glycol (PETG), it is stated that Zendura contains polyurethane. In our study, the multi-layered Zendura FLX and CA Pro materials had the lowest modulus of elasticity. In addition to this finding, it was discovered that both multi-layered clear aligner materials had low tensile strength values. Furthermore, in line with the literature, the material with the highest material hardness was determined to be Zendura with polyurethane content. Duran+, CA Pro, GT Flex, and GT Pro materials were also discovered to have a smoother surface than other materials. Furthermore, the Taglus material with the lowest visible UV-Vis absorbance value is more transparent.