Türk ortodontistlerin fonksiyonel ortopedik tedaviye yaklaşımının değerlendirilmesi
Evaluation of Turkish orthodontists approach to functional orthopedic treatment
  1. Tez No: 868405
  2. Yazar: SEDA AÇIKGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR ARAS
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; Türk ortodontistlerin fonksiyonel ortopedik tedavi uygulayıp uygulamadığını, uyguluyorlar ise hangi vaka gruplarında hangi fonksiyonel aparey tipini tercih ettiklerini, tedavi süreci ve sonuçları ile ilgili hangi tecrübeleri elde ettiklerini araştırmaktır. Yöntem: Çalışma online anket çalışmasıdır. Türk Ortodonti Derneği aracılığı ile 2195 kişiye mail yoluyla online anket iletilmiştir. Anket 30 tane çoktan seçmeli sorudan oluşmaktadır. Soruların ilk 5'i katılımcının cinsiyeti, yaşı, mesleki deneyim yılı, eğitim durumu, çalıştığı kurum gibi kişisel sorulardır. 25 tanesi ise fonksiyonel ortopedik tedavi ile alakalı mesleki tercih ve tecrübe sorularıdır. Tanımlayıcı veriler frekans ve yüzde oranı ile demografik özellikler ve fonksiyonel tedavilere yaklaşım arasındaki ilişkiler ise ki-kare analizi ile saptanmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil olan katılımcı yüzdesi %7,3'dür. Katılımcılar en çok Sınıf II division 1 ve 2 vakalarında fonksiyonel ortopedik tedavi uygulamaktadır (%44,4). Bir katılımcı hariç tüm katılımcılar fonksiyonel tedavi uygulamasında büyüme-gelişim evresine dikkat ettiklerini belirtmiştir (%99,4). Katılımcıların %33,9'u büyüme-gelişim evresini daha çok anamnez ve klinik gözlem yöntemi ile değerlendirmektedirler. Fonksiyonel ortopedik tedavi için en fazla geç mixed dentisyon döneminin tercih edildiği saptanmıştır (%43,9). Katılımcıların büyük çoğunluğu hareketli fonksiyonel apareyleri (HFA) kullandığını belirtmişlerdir (%94,4). Katılımcıların %72,5'i prepeak/peak dönemde HFA'lerin mandibular büyümeyi arttırdığına inandıklarını ifade etmişlerdir. Sınıf II vakalarda en fazla tercih edilen HFA sırasıyla twinblok (%52,4) ve monoblok (%28,5) olmuştur. Sınıf II vakalarda en fazla tercih edilen sabit fonksiyonel aparey (SFA) Forsus olmuştur (%50,2). Üst çene genişletmesi gereken Sınıf II division 1 vakalarında en fazla tercih edilen genişletme protokollünün tedavi süresince yavaş genişletme olduğu saptanmıştır (%56,1). HFA için günlük kullanım süresi ve tedavi süresi sorgulandığında günlük 16 3 saat kullanım ve 6-9 ay tedavi süresinin en fazla tercih edildiği saptanmıştır (%48,4).
Özet (Çeviri)
Aim: The purpose of this study; The aim is to investigate whether Turkish orthodontists apply functional orthopedic treatment, if so, which functional appliance type they prefer in which case groups, and what experience they have gained regarding the treatment process and results. Method: The study is an online survey study. An online survey was sent to 2195 people via e-mail through the Turkish Orthodontic Association. The survey consists of 30 multiple choice questions. The first 5 of the questions are personal questions such as the participant's gender, age, years of professional experience, educational status, and the institution they work for. 25 of them are professional preference and experience questions related to functional orthopedic treatment. Relationships between descriptive data, frequency and percentage, and demographic characteristics and approach to functional treatments were determined by chi-square analysis. Results: The percentage of participants included in the study is 7.3%. Participants mostly apply functional orthopedic treatment in Class II division 1 and 2 cases (44.4%). All participants except one stated that they pay attention to the growthdevelopment phase in functional treatment application (99.4%). 33.9% of the participants evaluate the growth-development phase mostly through anamnesis and clinical observation. It was determined that the late mixed dentition period was most preferred for functional orthopedic treatment (43.9%). The majority of participants stated that they used removable functional appliances (RMA) (94.4%). 72.5% of the participants stated that they believed that RMAs increased mandibular growth in the prepeak/peak period. The most preferred RMA in Class II cases were respectively twinblock (52.4%) and monoblock (28.5%). The most preferred fixed functional appliance (FFA) in Class II cases was Forsus (50.2%). In Class II division 1 cases requiring maxillary expansion, the most preferred expansion protocol was found to be slow expansion during the treatment (56.1%). When the daily use time and treatment duration for RMA were questioned, it was found that 16 hours of daily use and a treatment duration of 6-9 months were most preferred (48.4%).