Material requirement systems and specifications of JIT procurement systems
Malzeme ihtiyaç planlaması sistemleri ve tam zamanında üretimde tedarik sistemleri özellikleri
- Tez No: 77269
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT ŞARMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET (ABSTRACT) Sipariş vermenin başlıca amacı, planlama ve yürütme sistemi arasında bağlantı kurmaktır (sağlamaktır). Envanter Planlama ve Kontrol Fonksiyonu tarafından belirlenen ve İmalat Aktiviteleri Planlama Departmanınca, düzenlenen (tanzim edilen) bu Planlanmış siparişler; malzemelerin teslimini değil, sadece bir planı temsil eder. Bu nedenle siparişler gönderilme sürecinden önce rahatlıkla değiştirilebilinir. Sipariş oluşturulması ile ilgili esas girdi, Envanter Planlama ve Kontrol tarafından sağlanan ve işletme kapasitesi ile ilgili gerekli düzenlemeleri İmalat Aktiviteleri Planlama tarafından tanzim edildiği bir seri planlanmış siparişlerdir. Bu düzenlenen siparişler teslim günü ve miktar dikkate alınarak hazırlanırlar. Planlanmış siparişler, miktar ve ihtiyaç gününe göre düzenlenir. Ancak her sipariş üretime bağlı planlanan tarihte düzenlenmezse, daha önce yapılan planlamalar israf edilmiş çaba olur. Planlanan miktarın planlanan tarihte sipariş verilmesini sağlamak Sipariş Verme Fonksiyonunun sorumluluğundadır. Belli koşullarda, Sipariş Verme Fonksiyonu yeniden sipariş verme (sipariş yenileme) ve parçalı siparişlerin verilmesinden de sorumludur. Bu tezde, Bağımlı Envanter Modelleri ile JIT uygulamaları karşılaştırılmakta ve Satınalma faaliyetleri ve Kalite Kontrol ile ilşkileri açıklanmaktadır. Ayrıca, EFES PİLSEN İzmir Fabrikasında Reklam Malzemeleri Deposunda bulunan ve yıllık tutan 193.000.000.000 TL (yüzdoksanüçşmilyar) olan malzeme için Sipariş ve Stok Sistemi kurma ve uygulama çalışması anlatılmaktadır. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A major objective of Order Release is to provide the connection between the planning system and the execution system. The planned orders, as determined by Inventory Planning and Control and adjusted by Manufacturing Activity Planning, represents only a plan, not a commitment of resources. Therefore the orders may easily be altered up to the point of release. The primary input to Order Release is a series of planned orders provided by Inventory Planning and Control and adjusted as necessary for plant capacity by Manufacturing Activity Planning. These planned orders are specified by release date and quantity. However, unless each order is committed for production on its planned release date, much of the previous planning is wasted effort. It is the responsibility of Order Release to ensure that the planned quantity of each order is released on the planned date. Under certain circumstances, Order Release is also responsible for releasing unplanned orders, such as rush orders, rework orders, split orders, etc. This thesis is consist of a comparition between Dependent Inventory Models and JIT applications and the relationship between the Purchasing Function, and Quality Control Functions. In practicle Efes Pilsen * Inventory Classification, Inventory Accounting and ABC techice * Min. Order Quantity,