Thermodynamics model of the cycle of spark ignition engine
Buji ile ateşlemeli motor çevriminin termodinamik modeli
- Tez No: 77268
- Danışmanlar: PROF. DR. FEHMİ AKDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
VI ÖZET Yapılan çalışmada, bir termodinamik model kurularak buji ile ateşlemeli motor çevrimi incelenmiştir. Ayrıca bu model, egzoz gazındaki NO yüzdesini azaltmak amacı ile kullanılan Egzoz Gazı Geri Verilmesi Yöntemini de içermektedir. Kurulan termodinamik modelde, emme ve egzoz basıncı sabit kabul edilerek, silindire gönderilen taze karışımın, artık gazlar ile ve egzoz gazı geri verilmesi sonucu gelen egzoz gazları ile karışması sonucu oluşan yeni karışımın termodinamik özellikleri belirlenmiştir. Sıkıştırma, yanma ve genişleme işlemleri sırasındaki basınç ve sıcaklıkların Krank Mili Açısı'na ( KMA ) göre değişimi enerji denklemleri ve termodinamik bağıntılar sayesinde, Euler yöntemi kullanılarak adım adım hesaplanmıştır. Geliştirilen yanma modelinde, silindir içindeki gazların çok ince alev önü ile yanmış ve yanmamış karışım olmak üzere iki bölgeye ayrıldığı kabul edilmiş, her adımda yanan yakıt miktarı VIBE tarafından verilen yanma kanununa göre hesaplanmıştır. Yanma ürünleri, ısıl dissosiyasyon ve su gazı denge reaksiyonlarından faydalanılarak hesaplanmıştır. Çevrimin her adımında yanmış gazlardan çevreye olan ısı transferi miktarı hesaplanmıştır. Egzoz gazı içindeki NO yüzdesi, yanma ürünleri arasındaki termodinamik denge şartlan kullanılarak bulunmuştur. Daha sonra, çeşitli hava fazlalık katsayısı ve farklı egzoz gazı geri verilme yüzdeleri için, basınç ve sıcaklık değerlerinin ve NO yüzdesinin çevrim boyunca değişimi ile indike ortalama basınç ve özgül yakıt tüketimi hesaplanmıştır. Bulunan değerler farklı grafikler üzerinde gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A thermodynamic model has been developed and applied to predict the emission levels and performance of a spark ignition engine with using EGR gas. The model simulates the full thermodynamic cycle of the engine and includes heat transfer, combustion, gas exchange process, thermal dissociation of water and carbon dioxide, and thermodynamic equilibrium. A comparison of results from the model and the experimental research shows good agreement. Then, this model can be used by automotive engineers to select the optimum spark timing and fuelling schedules or to improve combustion chamber design.