Kazıklı dalgakıranlarda dalga iletiminin modellenmesi
Modeling of wave transmission through pile breakwater
  1. Tez No: 772695
  2. Yazar: SERHAT OKUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALP KÜÇÜKOSMANOĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT AKSEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tez çalışmasında daha önce fiziksel olarak modellenmiş bir kazıklı dalgakıran modeli, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (CFD) yazılımı olan Flow-3D ile sayısal olarak modellenmiştir. Yapılan sayısal modellemeler sonucu elde edilen dalga iletim katsayıları, fiziksel model sonucu elde edilmiş dalga iletim katsayıları ile kıyaslanmıştır. Yapılan kıyaslamalar ile model içerisindeki sınır koşullar üzerinde değişiklikler yapılarak elde edilen sayısal model sonuçları ile fiziksel model sonuçları arasındaki uyumluluk incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, a pile breakwater model which is modeled previously physically is numerically modeled with Flow-3D, a Computational Fluid Dynamics (CFD) software. The wave transmission coefficients obtained as a result of the numerical model were compared with the wave transmission coefficients obtained as a result of the physical model. The compatibility between the numerical model results and the physical model results was examined by making changes on the boundary conditions in the numerical model study.