The influence of fashion attitudes on Turkish consumers' clothing purchase intentions
Moda tutumunun Türk tüketicilerin giyim satın alma niyetlerine etkisi
- Tez No: 772696
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF CAN ERDEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez, Türk tüketicilerinin giyim satın alma niyetlerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada nitel araştırma kullanılmıştır. Daha önceki çalışmalardan ve literatür taramasından bir anket oluşturulmuştur. Türkiye'nin her yerinden farklı demografik özelliklere sahip 310 yanıt toplanmış ve hipotezleri test etmek için faktör analizi, güvenirlik analizi, korelasyon analizi ve regresyon analizi SPSS kullanılarak yapılmış ve test edilmiştir. Bu çalışma, tüketici tercihlerini etkileyen giyim satın alma niyetlerinin bazı özellikleri arasında farklı ilişkiler olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, bu çalışmanın giysi satın alma niyetleri ile ilgili daha sonraki çalışmalara yardımcı olacağını ve katkı sağlayacağını umuyoruz.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to determine the clothing purchase intentions of Turkish consumers. In this study, quantitative research is employed. From the former studies and the literature review, a questionnaire has been created. 310 responses have been collected from all over Turkey with different demographics and tested with factor analysis, reliability analysis,correlation analysis and regression analysis by using SPSS to test the hypotheses. This study showed us different relations between some characteristics of clothing purchase intentions that affect consumers preferences. In the end, we hope that this study helps and contributes to further studies regarding purchase intentions of clothing.