Kazıklı koyu balık üretim tesislerinde dağılım gösteren fouling organizmalar
  1. Tez No: 7765
  2. Yazar: KENAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
25 8- ö Z E T Katıklı koyunda balık üretimi için kullanılan ağ havuz yüzdürücülerinde(şamandra) bulunan fouling organizmaları kap sayan bu çalışma, Temmuz 1987 - Temmuz; 1988 periyodunda yapıl - 2 mıştır. Araştırma peryodunda her 3 ayda bir, 400 cm lik yüzey den 20 X 20 cm. boyutlarında metal bir çerçeve ile örnekleme ler yapılmıştır. Alınan örnekler formol ile tesbit edilmiş sonra türlerin kalitatif ve kantitatif özellikleri saptanmış- tır. Sonuç olarak 18 adedi Thallophyta'ya, 52 adedi çeşitli hayvan gruplarına ait toplam 70 tür tayin edilmiş ve Polychae- I I ta, Crustacea ve Mollusca gibi hayvan gruplarına ait 598 bi rey sayılmıştır. > ! Sistematik gruplar tür zenginlikleri bakımından karşılaş - i tırıldığmda Polychaeta'nın %42,9 değeri ile en başta bulun duğu bu grubu #25,7 ile Ihallophyta ve %14,3 değeri ile Crua- tacea' nm izlediği görülmüştür. Türlerin ortalama dominansisi dikkate alındığında, 15,25 değeri ile Polyophthalams pictusı en önde gelmektedir. Bu türü 9,25 değeri ile Fileolaria militaris, 5,5 değeri-, ile Pileola- ria heteropoma ve fîicrodeupteuş grillatalphus tarafından iz lenmektedir. Örnekleme periyotları esas alındığında Ekim j 1987 'de yapı- j lan ilk örneklemeden itibaren Temmuz 1988' de yapilan son ör neklemeye doğru gerek tür sayısında gerek birey sayısında ted rici bir yükselme gözlenmiştir. Bu farklılar fouling yüzeyle rinin suda kalış süresine bağlıdır.
Özet (Çeviri)
26 SUMMARY This study, hag "been carried out during the period of July 1987 - July 1988 and deals with fouling organisms found on the buoys of net -pools used for fish breeding in Kazıklı bay. During the research period samples were collected from the area of 400 cm'' by the use of metal frame (.20, X 20$m) each taken in every three months. The samples were fixed with for maline and then qualitative and quantitative characteristics of species have been established., As a result, the total of 70 species of which1 18 Thallophy- ta, 5? from various animal groups have been determined and 598 individuals belonging to Polychaeta, Crustacea and Mollusca have also been counted. When the systematical groups were com- pared according to their species richness, it was seen that Polychaets rank the first with the valve of 42,9%^ and are followed next by Thallophyta and Crustacea with 2$,1% and 14,3% respectively. From the point of mean dominancy of the species, Polyophthalmus pictus is found as the leading specie s with the valve of 15,25 and it is followed by Pileolaria militaris with 9,25, Pileolaria heteropoma and Microdeupteus grillotalphus with 5,5. When the sampling periods were taken into ace I been observed that there was a gradual increase in ount, it has both the number of species and the number of individuals, from the first sampling, in October 1987 to the last one in j July differences occurred depending on the duration of face left in water. 1988. These fouling sur-