Toplumsal aidiyetin turizm gelişimi desteğine etkisi: Yerel halk üzerine araştırma
The effect of social belonging on tourism development support: Research on local people
  1. Tez No: 772747
  2. Yazar: YUSUF BÖLÜKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞAFAK ÜNÜVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Turizm, Sociology, Tourism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dünyanın büyük bir kısmı kapitalizmden, modernleşmeden ve küreselleşmeden etkilenmiştir. Bu unsurların ulaştığı bölgelerde yerelliğin, insani bağlılığın, güvenin, insanların kendini ve dünyayı algılayış biçimlerinin köklü ve geri dönüşü mümkün olmayan bir biçimde değiştirildiği ve insanları yaşamlarına bir anlam yüklemekten yoksun bıraktığı görülmektedir. Bu değişimler sonucunda bireylerin yaşamış olduğu topluma karşı hissizlik, yabancılaşma ve aidiyetsizlikler meydana getirmektedir. Kapitalizmin, modernliğin ve küreselleşmenin bir tür sahası olan turizm faaliyeti, toplumların sosyal yapılarında kısmi veya köklü değişiklikler meydana getirmesi bunun bir göstergesidir. Kapadokya bölgesinde turizmin yoğun olarak görüldüğü destinasyonlardan biri olan Nevşehir il ve ilçeleri esas alınarak turistik destinasyonda yaşayan yerel halkın turizmin olumlu veya olumsuz etkilerine maruz kalmasıyla birlikte turizm algılarında çeşitli değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişiklikleri göz önünde bulunduran yerel halk bölgedeki turizmin gelişimine yönelik destekleme davranışı sergilemektedir. Çalışmanın amacı yerel halkın toplumsal aidiyet duygu düzeylerinin incelenmesi ve bu düzeylerinin turizm gelişimi desteğine olan etkisinin tespit edilmesidir.
Özet (Çeviri)
Much of the world has been affected by capitalism, modernization and globalisation. In the regions where these elements have reached, it is seen that locality, human commitment, trust, people's perception of themselves and the world have been radically and irreversibly changed, depriving people of giving a meaning to their lives. As a result of these changes, people feel numbness, alienation and lack of belonging to the society they live in. The fact that tourism activity, which is a kind of field of capitalism, modernity and globalization, brings about partial or radical changes in the social structures of societies is an indicator of this. Based on Nevşehir province and its districts, which is one of the destinations where tourism is seen intensely in the Cappadocia region, various changes occur in tourism perceptions as the local people living in the touristic destination are exposed to the positive or negative effects of tourism. Considering these changes, the local people show support behavior towards the development of tourism in the region. The aim of the study is to examine the level of social belonging of the local people and to determine the effect of these levels on the support of tourism development.