Okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluşlarının zihinsel iş yükü ve bilişsel esneklik bağlamında incelenmesi
Examining the mental well-being of school counselors in the context of mental workload and cognitive flexibility
- Tez No: 772758
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA PAMUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluşlarının bilişsel esneklik ve zihinsel iş yükü bağlamında incelemeyi amaçlayan bu çalışmada nicel araştırma desenlerinden yordayıcı korelasyonel araştırma deseni kullanılmıştır. Konya'da görev yapan 353 okul psikolojik danışmanın katılımıyla gerçekleşen çalışmada,“Warwick-Edinburgh Mental İyi Oluş Ölçeği”,“Zihinsel İş Yükü Ölçeği”,“Bilişsel Esneklik Envanteri”ve“Kişisel Bilgiler Formu”kullanılarak veri toplanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde, bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluşlarının cinsiyet, eğitim düzeyi, yaş, kıdem ve kurumda çalışan okul psikolojik danışman sayısına göre farklılaştığı; bilişsel esnekliklerinin medeni durum, eğitim düzeyi, yaş, kıdem, okuldaki öğrenci sayısı ve kurumda çalışan okul psikolojik danışman sayısına göre farklılaştığı; zihinsel iş yüklerinin ise cinsiyet, medeni durum, yaş, kıdem, görev yaptıkları kurum türü, görev yaptıkları kademeye ve okuldaki öğrenci sayısına göre farklılaştığı görülmektedir. Ayrıca okul psikolojik danışmanlarının mental iyi oluşları ile bilişsel esneklikleri arasında pozitif yönlü; zihinsel iş yükü toplam puan ortalaması ve zihinsel iş yükü ölçeğinin performansa bağlı iş yükü alt boyutu ile arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu bulunmuştur. Okul psikolojik danışmanlarının bilişsel esneklikleri ile zihinsel iş yükü ölçeğinin duygusal iş yükü alt boyutu ile arasında pozitif, zihinsel iş yükü ölçeğinin performansa bağlı iş yükü alt boyutu ile arasında negatif yönlü bir ilişkinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak yapılan regresyon analizi sonucundaysa bilişsel esnekliğin mental iyi oluşu pozitif yönlü yordadığı, zihinsel iş yükü ölçeğinin performansa bağlı iş yükü alt boyutunun mental iyi oluşu negatif yönlü yordadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to examine the mental well-being of school counselors in the context of cognitive flexibility and mental workload, predictive correlational research design, one of the quantitative research designs, was used. In the study, which was carried out with the participation of 353 school counselors working in Konya, data were collected using the“Warwick-Edinburgh Mental Well-Being Scale”,“Mental Workload Scale”,“Cognitive Flexibility Inventory”and“Personal Information Form”. In the analysis of the data obtained, t-test, one-way analysis of variance, correlation and regression analyzes were performed for independent groups. According to the results of the analysis, the mental well-being of school counselors differed according to gender, education level, age, seniority and the number of school counselors working in the institution; cognitive flexibility differed according to marital status, education level, age, seniority, number of students at school and number of school counselors working in the institution; It is seen that mental workloads differ according to gender, marital status, age, seniority, the type of institution they work in, the level they work and the number of students in the school. In addition, there is a positive relationship between mental well-being and cognitive flexibility of school counselors; It was found that there is a negative relationship between the mental workload total score average and the performance-related workload sub-dimension of the mental workload scale. It was concluded that there is a positive relationship between the cognitive flexibility of school counselors and the emotional workload sub-dimension of the mental workload scale, and a negative relationship between the performance-related workload sub-dimension of the mental workload scale. Finally, as a result of the regression analysis, it was concluded that cognitive flexibility positively predicted mental well-being, and the performance-related workload sub-dimension of the mental workload scale negatively predicted mental well-being.