Effects of Central Bank's announcements on financial markets
Merkez Bankası açıklamalarının finansal piyasalar üzerindeki etkileri
  1. Tez No: 772771
  2. Yazar: BUĞRAHAN HANİKAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMA GAYGISIZ LAJUNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Maliye, Banking, Economics, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Uygulamalı Matematik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finansal Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Merkez Bankası açıklamalarının sadece kısa vadeli faiz oranlarını değil, uzun vadeli faiz oranlarını da farklı kanallardan etkilediği çeşitli çalışmalarda belirtilmiştir. Bu çalışmada, Inoue ve Rossi tarafından önerilen“VAR with Functional Shocks”yöntemi ile Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası kararının finansal piyasalar üzerindeki etkisi incelenmiştir. VAR modelinde“identification”problemini azaltmak için“high frequency identification”yöntemi benimsenmiş, yerel yansımalar yoluyla“impulse response”fonksiyonları elde edilmiştir. Model sonuçlarını karşılaştırmak adına benzer iki VAR modeli daha oluşturulmuştur. Çalışma sonucunda, para politikası açıklamalarının ilk birkaç gün içinde hisse senedi piyasası üzerinde nadiren önemli etkileri olduğu, benzer şekilde döviz kuru üzerindeki etkileri ve ima edilen oynaklığın genellikle önemsiz olduğu, ancak CDS üzerindeki etkilerine ilişkin önemli sonuçlar elde edilebildiği görülmektedir. CDS üzerinde çoğunlukla beklenmeyen faiz artışlarının aşağı yönlü, faiz düşüşlerinin ise yukarı yönlü etki yaptığı gözlemlenmiştir. Diğer finansal değişkenler üzerindeki etkiler CDS'de olduğu kadar net yorumlanamamaktadır. Kurulan model ile Merkez Bankası kararlarının Türkiye'de finansal piyasalar üzerindeki kısa vadeli etkileri sadece birkaç gün için incelenebilmiş, bunlar dışında bazı gecikmeli etkiler de gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
It has been stated in various studies that the Central Bank's announcements do not only affect the short-term interest rates, but also the long-term interest rates through different channels. In this study the effect of the decision of the Central Bank of Turkey on financial markets were examined via VAR with functional shocks method proposed by Inoue and Rossi. High frequency identification method was adopted to reduce the identification problem in the VAR model, impulse response functions were obtained via local projections. Two more similar VAR models were created to compare the model results. As a result of the study, monetary policy statements rarely have significant effects on the stock market in first few days, similarly, the effects on the exchange rate and implied volatility are generally insignificant, but significant results can be obtained regarding the effects on CDS. It has been observed that mostly unexpected interest rate hikes have a downward effect on CDS, while interest rate decreases have an upward effect. The effects on other financial variables cannot be interpreted as clearly as in CDS. With the established model, the short-term effects of the Central Bank's decisions on the financial markets in Turkey could only be examined for a few days, apart from the effects on first few days, some delayed effects were also observed.