284,7 kWp kurulu güce sahip şebekeye bağlı bir fotovoltaik güç sisteminin performans analizi
Performance analysis of a 284.7 kWp grid-connected photovoltaic power system
  1. Tez No: 772772
  2. Yazar: ABDULLAH SUNGUR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET ÇİFCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Enerji talebi dünya çapında hızla artmakta ve artan bu talep, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi zorlukları da beraberinde getirmektedir. Yeterli temiz, ekonomik ve güvenli enerji arzı; küresel istikrar, ekonomik büyüme ve toplumsal refah ile yakından bağlantılıdır. Bu yüzden temiz yenilenebilir enerji öncelikli bir konu haline gelmektedir. Fotovoltaik endüstrisindeki yenilikçi teknolojilerin gelişmesi ve fotovoltaik maliyetindeki azalma nedeniyle, güneş enerjisinin hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde gelecekteki küresel enerji karışımında önemli bir rol oynaması beklenmektedir. Bu tez çalışması, Afyonkarahisar ilinde (38,75° kuzey enlemi, 30,53° doğu boylamı) bulunan bir mermer fabrikasının çatısı için tasarlanan ve çatısına kurulan, şebekeye bağlı bir fotovoltaik sistemin Solarify platformu ile izlenmesinden elde edilen performans sonuçlarını sunmaktadır. Çalışma, Solarify platformunun 284,7 kWp'lik bir fotovoltaik çatı sisteminin performansını analiz etmek için bir araç olarak kullanımına odaklanmış ve aynı zamanda kuzey ve güney cephe performans oranına dayalı olarak farklı cephelerin performanslarını karşılaştırmıştır. Sistem, 14 Ocak 2021 ile 31 Aralık 2021 tarihleri arasında izlenmiştir. İncelenen fotovoltaik sistem 876 güneş paneli ve 4 inverterden oluşmaktadır. Kuzey cephe performans oranı ile güney cephe performans oranı karşılaştırıldığında güney cephede konumlandırılan fotovoltaik panellerin gözle görülür derecede fark ile daha fazla enerji ürettiği gözlenmiştir. Ayrıca bu tez, Solarify platformunun fotovoltaik sistemlerin izlenmesi için kolay, hızlı ve kullanıcı dostu bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Energy demand is increasing rapidly around the world and this increasing demand brings with it challenges such as global warming and environmental pollution. An adequate clean, affordable and secure energy supply is closely linked to global stability, economic development and social welfare. Therefore, clean renewable energy is becoming a priority issue. Due to the development of innovative technologies in the photovoltaic industry and the reduction in the cost of photovoltaics, solar energy is expected to play an important role in the future global energy mix in both developed and developing countries. This thesis presents the performance results obtained from monitoring a grid-connected photovoltaic system designed and installed on the roof of a marble factory located in Afyonkarahisar Province (latitude 38.75° N and longitude 30.53° E) with Solarify platform. The study focuses on the use of Solarify platform as a tool to analyze the performance of a 284.7 kWp photovoltaic rooftop system and also compares the performance of different facades based on the north and south facade performance ratio. The system was monitored between 14th January 2021 and 31st December 2021. The studied photovoltaic system consists of 876 solar panels and 4 inverters. When the performance ratio of the north facade is compared with the performance ratio of the south facade, it has been observed that the photovoltaic panels positioned on the south facade produce more energy with a noticeable difference. This thesis has also shown that Solarify platform is an easy, fast and user-friendly tool for monitoring photovoltaic systems.