Spor merkezi üyelerinin optimal performans duygu durumları serbest zaman doyumları ve ihtiyaç doyum düzeyleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship among dispositional flow state, leisure time satisfaction and need satisfaction levels of sports center members
- Tez No: 772773
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Spor merkezi üyeleri serbest zamanlarında katıldıkları aktiviteler sırasında becerilerini geliştirmekte, haz almakta ve olumlu deneyimler elde edebilmektedirler. Bu sebeple çalışma spor merkezi üyelerinin optimal performans duygu durumları, serbest zaman doyum düzeyleri ve ihtiyaç doyum düzeyleri arasındaki ilişkiyi belirlemeyi amaçlamaktadır. Konya ilinde yer alan farklı spor merkezlerine üye olan 174 kadın (yaş26,83±8,85) ve 139 erkek (yaş24,50±6,26) toplamda 313 katılımcı oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama amacıyla kişisel bilgi formu, Sürekli Optimal Performans Duygu Durum Ölçeği, Serbest Zaman Doyum Ölçeği ve İhtiyaç Doyum Ölçeği kullanılmıştır. Katılımcıların optimal performans duygu durumları, serbest zaman doyum düzeyleri ve ihtiyaç doyum düzeylerini cinsiyet, medeni durum, öğrenim durumu, üyelik süresi, spor merkezinde geçirilen süre, spor merkezine üyelik sebebine göre incelemek için bağımsız gruplar t testi ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) sonuçları yer almaktadır. Değişkenler arasındaki ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılan Pearson korelasyon analizi, katılımcıların optimal performans duygu durumu ve ihtiyaç doyum düzeylerinin serbest zaman doyum düzeylerini yordamada nasıl bir role sahip olduğunu ortaya koymak için yapılan Regresyon analizi uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, optimal performans duygu durumu serbest zaman doyum ve ihtiyaç doyum puanlarının cinsiyet ve medeni durum değişkenlerine göre anlamlı olarak farklılaşmadığı (p>,05) bulunmuştur. katılımcıların spor merkezine üye olma sebeplerine göre optimal performans duygu durumu (F=1,943 p>,05), serbest zaman doyumu (F=1,587 p>,05) ve ihtiyaç doyumu (F=1,982 p>,05) puanlarının anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur. Katılımcıların optimal performans duygu durumu ve serbest zaman doyumu puanları arasında pozitif yönde ve yüksek düzeyde anlamlı bir ilişki (r=,622, p=,000), optimal performans duygu durumu ve ihtiyaç doyumu puanları arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki (r=,190, p=,000) ve serbest zaman doyumu ve ihtiyaç doyumu puanları arasında ise arasında pozitif yönde ve düşük düzeyde anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir (r=,296, p=,000).
Özet (Çeviri)
The members of the sports center improve their skills, get Junked and get positive experiences during the activities they participate in in their leisure time. Therefore, this study aims to determine the relationship between flow state, leisure time satisfaction and need satisfaction levels of sports center members. The research consists of a total of 313 participants, 174 women (age 26,83±8,85) and 139 men (age 24,50±6,26) who are members of different sports centers in Konya province. In the research, personal information form, Continuous Flow State Scale, Leisure Time Satisfaction Scale and Need Satisfaction Scale were used for data collection purposes. In the research, participants will have flow state, their satisfaction levels of leisure time and need satisfaction, gender, marital status, education status, duration of membership, at the sports center time, by reason of membership of the sports center to examine the independent samples t test and one way analysis of variance (Anova) of the results. Participants performed in order to reveal the relationship between variables, Pearson's correlation analysis predicting optimal levels of need satisfaction, mood and performance when released in the level of satisfaction that you have a role to demonstrate regression analysis was applied. As a result of the analyzes, it was found that the flow state, leisure time satisfaction and need satisfaction scores did not differ significantly according to gender and marital status variables (p>,05). It was found that the flow state (F=1,943 p>,05), leisure time satisfaction (F=1,587 p>,05) and need satisfaction (F=1,982 p>,05) scores of the participants did not differ significantly according to the reasons for joining the sports center. Participants flow state and satisfaction in a highly positive and significant relationship between the scores of leisure time (r=,622, p=,000), flow state and positive and significant relationship between need satisfaction scores at the low level (r=,190, p=,000) and you have leisure time and need positive at the level of satisfaction and low satisfaction scores between observed that there was a significant relationship (r=,296, p=,000).