Dokuma kumaşlarda gözenekliliğin görüntü işleme yöntemiyle analizi
Analysis of porosity in woven fabrics by image processing method
  1. Tez No: 772774
  2. Yazar: NAZLI KÜBRA AKAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP EREN, DOÇ. DR. FATİH SÜVARİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu yüksek lisans tez çalışmasında kumaş gözeneklilik oranının veya örtme oranının görüntü işleme yöntemiyle tespit edilmesi amaçlanmıştır. Bunun için Matlab yazılımı kullanılarak geliştirilen algoritmalar program haline getirilmiş ve gözeneklilik oranı belirlenmiştir. Çalışmada kumaş görüntüleri 15 kat büyütülerek mikroskoptan alınmıştır. RGB formatında alınan görüntüler önce gri, sonra da siyah-beyaz formata dönüştürülerek hesaplamada kullanılacak matrisler oluşturulmuştur. Gözeneklilik oranı alınan görüntüdeki ışık geçiren kısımların toplam alana oranı olarak belirlenmiştir. Bu oran görüntüdeki 0 veya 1 değerine sahip piksel sayısının görüntüdeki toplam piksel sayısına oranı olarak yazılıma aktarılmıştır. Yazılımla gözeneklilik oranı hesaplamaları önce siyah çizgiler içeren bir A4 kağıdının siyah çizgi alanı bulunarak test edilmiştir. Bu test ile yazılımın doğru çalıştığına dair doğrulama yapıldıktan sonra geliştirilen yazılımla gözeneklilik oranı belirleme çalışmaları 14 farklı kumaş tipine 15 kat büyütme oranı ile uygulanmış ve sonuçlar elde edilmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinde öncelikle Matlab ile hesaplanan gözeneklilik oranları ile hesaplanan gözeneklilik oranları ve kumaş örtme faktörleri karşılaştırılmıştır. Ayrıca hava geçirgenliği testleri de yapılarak gözeneklilik oranlarıyla ilişkilendirilmiştir. Kumaş örtme faktörü arttığında gözeneklilik oranlarının azaldığı görülmüş ve aralarında doğrusal bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, it is aimed to determine the fabric porosity or cover factor ratio by image processing method. For this purpose, algorithms developed were programmed using Matlab software and the porosity ratio was determined. In the study, fabric images were taken from the microscope by magnifying 15 times. The images taken in RGB format were first converted to gray and then black and white formats, and matrices to be used in the calculations were created. The porosity ratio was determined as the ratio of the light-transmitting parts of the image to the total area. This ratio was transferred to the software as the ratio of the number of pixels with a value of 0 and 1 to the total number of pixels in the image. The software porosity ratio calculations were first tested by finding the black line areas of a A4 paper containing black areas. After verifying the correct operation of the software with this test, the studies to determine the porosity ratio with the software developed were applied to 14 different fabric constractions and the results were obtained. In the evaluation of the results, firstly the porosity ratios calculated with Matlab and the calculated cover factor and prosity ratios were compared. It was found that as the fabric cover factor increased, the retorned by image processing decreased and a correct correlation was found between the measured and calculated values.