Üniversite öğrencilerinin rekreasyonel engel tercih ve taleplerinin incelenmesi: Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Kampüsü örneği
Investigation on recreational barriers preferences and requests of university students: The model of Selçuk University Ali Akkanat Campus
- Tez No: 772775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAYE ERKMEN HADİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmanın amacı, Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Kampüsü öğrencilerinin, rekreasyonel engel tercih ve taleplerinin bazı değişkenlere göre incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Selçuk Üniversitesi Ali Akkanat Kampüsünde eğitim gören 152 kadın ve 135 erkek öğrenci oluşturmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak, katılımcıların bazı demografik özellikleri ile ilgili bilgi almak amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu, Rekreasyon alanı kullanımına ilişkin katılım engellerini belirlemek amacıyla Gümüş ve Alay Özgül (2017) tarafından geliştirilen, Rekreasyon Alanı Kullanımına İlişkin Katılım Engelleri (RAKE) Ölçeği, Rekreasyon alanı kullanımına ilişkin katılım tercih etkenlerini belirlemek amacıyla Gümüş ve Alay Özgül (2017) tarafından geliştirilen, Rekreasyon Alanı Tercih Etkenleri (RATE) Ölçeği kullanılmıştır. Rekreasyon alanlarına katılım engelleri ve rekreasyon alanları tercihlerinin demografik değişkenler açısından incelenmesi için bağımsız gruplar t testi ve ANOVA analizleri uygulanmıştır. Demografik Özelliklere İlişkin Bulgular incelendiğinde, katılımcıların farklı bölümlerden öğrencilerin çalışmaya katıldığı görülmüştür. Katılımcılara öncelikli olarak park/rekreasyonel alanlara ne sebeple geldikleri sorulduğunda en fazla vakit geçirme (n=71), gezi (n=64) ve yürüyüş (n=63) amacıyla olduğu belirtilmiştir. Katılımcıların algılamış oldukları sağlık durumları ise en çok“iyi”(n=128) olarak nitelendirilmiştir. Haftalık olarak katılımcıların park/rekreasyonel alanlarda fiziksel aktivite yapma sıklıkları değerlendirildiğinde erkek katılımcıların katılım sıklığının kadın katılımcılardan daha yüksek olduğu görülmektedir. Kadın katılımcıların RAKE ölçeğinden almış oldukları toplam puanın erkek katılımcılardan daha yüksek ortalamaya sahip olduğu görülmektedir. Ölçeğin alt boyutlarından alınan puanlar değerlendirildiğinde kadın katılımcıların güvenlik, zaman ve spor alanı engellerinden almış oldukları puan ortalamalarının erkeklerden daha yüksek olduğu görülmektedir. Diğer boyutlarda ise (arkadaş engeli ve bireysel engel) kadın ve erkek katılımcıların benzer puan ortalamasına sahip oldukları görülmektedir. Araştırmaya katılan üniversite öğrencilerinin RAKE ve RATE puan ortalamalarının cinsiyet değişkenine göre farklarını gösteren bağımsız gruplar t testi analizi sonuçlarına göre katılımcıların puanlarının cinsiyet değişkenine göre anlamlı olarak farklılaştığı görülmektedir (p,05) ve rekreasyon alanı tercih etkenleri (F=.068 p>,05) puanlarının algıladıkları sağlık durumlarına göre anlamlı olarak farklılaşmadığı bulunmuştur. Bu bilgilerden hareketle araştırmanın evrenini oluşturan Ali Akkanat Kampüsünde eğitim gören öğrencilerin, rekreatif engelleri incelenmiş olup, elde edilen bulguların geribildirim niteliğinde fayda sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the preferences and demands of Selçuk University Ali Akkanat Campus students with recreational disabilities with regard to some variables. The sample of the study consists of 152 female and 135 male students studying at Selçuk University Ali Akkanat Campus. As a data collection tool in the study, the personal information form created by the researcher in order to obtain information about the age, gender, education level, income level, weekly (hour) duration of free time held, how many hours of free time activity per week, Participation Barriers to the Use of Recreation Area (RAKE) Scale developed by Gümüş and Alay Özgül (2017) to determine the participation barriers related to the use of the recreation area, The Recreation Area Preference Factors (RATE) Scale developed by Gümüş and Alay Özgül (2017) was used to determine the participation preference factors for the use of recreation area. Independent groups t-test and ANOVA analyzes were applied to examine the barriers to participation in recreational areas and the preferences of recreation areas in terms of demographic variables. When the Findings on Demographic Characteristics were examined, it was seen that students from different departments participated in the study. It was understood that the most participants were from the management and organization department, while the least participants were from the foreign trade department. 16 of the participants stated that they have their own vehicle. When the participants were asked why they primarily came to parks/recreational areas, it was stated that they mostly wanted to spend time (n=71), excursion (n=64) and walking (n=63). The perceived health status of the participants was mostly described as“good”(n=128). It is seen that the average age of the participants is similar. It was found that the average monthly income of male participants was higher than that of female participants. It was observed that the income of the participants varied between 350 TL and 2500 TL. When the frequency of physical activity of the participants in parks/recreational areas is evaluated on a weekly basis, it is seen that the participation frequency of male participants is higher than female participants. It is seen that the total score of female participants on the RAKE scale is higher than that of male participants. When the scores obtained from the lower dimensions of the scale are evaluated, it is seen that the average scores of female participants from security, time and sports field obstacles are higher than men. In other dimensions (friend disability and individual disability), male and female participants had similar average scores. According to the results of independent groups t test analysis, which shows the differences in the recreational disabilities and recreation area preference factors score averages of the university students participating in the study according to the gender variable, it is seen that the recreational disabilities and recreation area preference factors scores of the participants differ significantly according to the gender variable (p.05) and recreation area preference factors (F=.068 p>.05) scores according to their perceived health status. Based on this information, the recreational disabilities of the students studying at the Ali Akkanat Campus, which constitutes the universe of the research, were examined and it is thought that the findings obtained will provide feedback benefits.