Prina atığından üretilen vermikompostun toprağın mekaniksel özelliklerine etkisi
Effect of vermicompost produced from pomacy waste on themechanical properties of the soil
- Tez No: 772778
- Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN GÜLSER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Bu tez çalışmasında ahır gübresi ve prina atığından üretilen vermikompost materyallerinin killi tın bünyeli bir toprakta kıvam limitleri ve doğrusal uzama katsayısı üzerine olan etkileri araştırılmıştır. Topraklara %1 ve %2 dozlarında uygulanan vermikompostlar toprağın organik madde ve elektriksel iletkenlik değerlerini artırmıştır. Toprakların toplam değişebilir katyon miktarları artan vermikompost doz uygulamalarıyla artmıştır. Toprakların likit limit değerleri prina atığından elde edilen vermikompostla ahır gübresi vermikompost uygulamasına göre daha fazla artış göstermiştir. Toprakların plastik limit değerleri ise ahır gübresi vermikompost uygulamasında daha yüksek olmuştur. Vermikompost uygulama dozlarına bağlı olarak toprakta kıvam limitleri de artış göstermiştir. Toprakta plastiklik indeksi değerleri de artan vermikompost dozuna bağlı olarak yükselmiştir. Ahır gübresi ve prinadan üretilen vermikompostlara ait uygulamaların tamamı kontrole göre toprakların doğrusal uzama katsayılarında da artış sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of vermicompost materials produced from farmyard manure and pomace waste on consistency limits and linear extension coefficient in a clay loam textured soil were investigated. Vermicomposts applied to the soil at doses of 1% and 2% increased the organic matter and electrical conductivity values of the soil. The total exchangeable cation amounts of the soils increased with increasing vermicompost dose applications. The liquid limit values of the soils increased more with vermicompost obtained from pomace waste compared to farmyard manure vermicompost application. The plastic limit values of the soils were higher in farmyard manure vermicompost application. Depending on the vermicompost application doses, the consistency limits in the soil also increased. Plasticity index values in the soil also increased depending on the increasing vermicompost dose. All applications of vermicompost produced from farmyard manure and pomace also increased the linear extension coefficients of the soils compared to the control.