Knidos Tıp Okulu ve Ktesias
Cnidus Medical School and Ktesias
  1. Tez No: 772779
  2. Yazar: ABDULLAH ŞİMŞEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERTEKİN MUSTAFA DOKSANALTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Mısır, Hitit ve Mezopotamya uygarlıklarının tıbba olan yaklaşımları ve tıbbi uygulamalardaki benzerlikleri, bizlere ulaşan net bilgiler çerçevesinde kısa ve öz olacak şekilde aktarılmıştır. Daha sonra Yunan tıbbının başlangıcından itibaren geçirdiği zamansal evreler ile değişimi ayrı ayrı ele alınarak Yunan tıbbının geniş bir özeti sunulmuştur. Tezimizin birinci asıl konusunu oluşturan Knidos tıbbı, bir ekol olarak dönemlerine ayrılmış ve her bir dönem ayrıntılı bir biçimde işlenmiştir. Özellikle bilimsel dönemi kendi içerisinde farklı başlıklar altında daha da derinleştirilerek açıklanmış, diğer medeniyetlerle olan ilişkileri ve benzerliklerinin yanı sıra modern tıbba olan katkıları da aktarılmaya çalışılmıştır. Tezimizin ikinci ana konusu olan Ktesias'ta ise, Ktesias'ın hayatı, çalışmaları, kişisel ve mesleki özellikleri ayrıntılı olarak ele alınmış olup, eserlerinden kalan fragmanları ve antik yazarların tanıklıklarının tamamı da tezimizde yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
The approaches of the Egyptian, Hittite and Mesopotamian civilizations to medicine and their similarities in medical practices have been conveyed briefly and for example within the framework of the clear information that has reached us. Then, a broad summary of Greek medicine is presented by considering the temporal phases that Greek medicine has undergone since its beginning and its changes separately. Cnidus medical, which constitutes the first noble subject of our thesis, is divided into periods as a school and each period has been processed in detail. In particular, the scientific era, deepen further explained under different headings, and its relations with other civilizations similarities, as well as contributions to modem medicine was tried to be explained. In the second main topic of our thesis, Ctesias, the life, work, personal and professional characteristics of Ctesias are discussed in detail, fragments of his works and all the testimonies of ancient authors are also included in our thesis.