Fatique properties of surgical implant materials
  1. Tez No: 77281
  2. Yazar: HAKAN AKSAKALLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET İnsan vücudundaki ortopedik protezlerin yeterliliği, imal edildikleri malzemelerin bazı fiziksel ve metalurjik gereksinimleri karşılayabilmesine bağlıdır. Mekanik, korozif ve biyolojik özellikler bu gereksinimlere uygun düşmelidir. İmplant malzemeler ve tasarımlarındaki önemli gelişmelere karşın, ortopedik protezler bala bazı sebeplerle basara. uğramaktadırlar. Korozyonlu yorulma, özellikle ömür boyu sağlam kalması istenen yük taşıyıcı, eklem protezleri başta olmak üzere tıbbi implantlar içirt en yaygın hasar sebeplerinden biridir. Bu çalışmada, haddede tavlanmış durumdaki implant kalite 3 16L paslanmaz, çeliğe dönmeli-eğme tipi yorulma ve korozyonlu yorulma testleri yapılmıştır. TIG kaynağının ve PVD yöntemiyle TİN kaplamanın yorulma dayanımına etkisi araştırılmıştır. Böylece, havada ve 37±l°C'de % 0.9 NaCl tuzlu ortamlarda malzemenin yorulma performansındaki değişiklikleri gösteren karşılaştırmak bir çalışma, yapılmıştır. TiN kaplama yorulma dayanımını 5 ila 10 kat arttırırken, kaynak işleminin bunu çok düşürdüğü görülmüştür. Son olarak, yorulma hasar mekanizmaları arasındaki muhtemel farkları tespit etmek için, mikroyapısal bir analiz yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Satisfactoriness of orthopaedic prosthesis in human body depends largely on the fact that the materials they are made of should meet some certain physical and metallurgical requirements. Their mechanical, corrosive and biological attributes have to correspond with these requirements. Despite of the fact that there has been a considerable improvement in. implants materials and in their design, orthopaedic prosthesis do still fail for some reasons. Corrosion fatigue is one of the most common cause of failures for medical implants the load bearing, articular ones in particular, which are ment to survive for the lifetime. In this work, rotating-bending type of fatigue and corrosion fatigue tests were, applied to an implant quality 316L stainless steel under the mill-annealed condition. Effect of TIG welding and TiN coating applied by PVD technique on the fatigue strength were investigated. Thus, a comparative study, presenting the differences in the fatigue performance of the material under various conditions has been' carried out in air and in- saline condition of 0.9% NaCl at 37±1°C. TiN coating found to improve the fatigue strength by a factor of 5 to. 10 while welding process deteriorated it considerably. Finally, a microstructural analysis was carried out to see any difference between the mechanism of fatigue failures.