Data compression techniques
Veri sıkıştırma yöntemleri
- Tez No: 77280
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. REYAT YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Veri Sıkıştırma teknikleri iletim bandı genişliğinin etkin bir şekilde kullanımı ve verilerin en az belleğe ihtiyaç duyacak şekilde depolanması için geliştirilmiştir. Böylece iletim süresi ve bilgileri saklamak için gerekli donanımın en aza indirilmesi sağlanabilmektedir. Veri Sıkıştırma tekniklerinin birçok uygulama alanları vardır. Bunların içinde görüntü sıkıştırma günümüzde önemi gittikçe artan bir uygulama alanıdır. Bu tezde uygulamada en çok kullanılan görüntü sıkıştırma yöntemleri incelenerek görüntüler üzerindeki etkileri gösterilmiş ve yöntem karşılaştırmaları yapılmıştır. Run-Length kodlama, Ayrık Fourier Transform, Ayrık Kosinüs Transform, Vektör Kuantalama, Hiyerarşik Vektör Kuantalama, Wavelet Transform teknikleri ile görüntüler sıkıştırılıp, farklı sinyal gürültü oranlan ve mutlak hata oranları sıkıştırma oranlarına göre karşılaştınlmıştır. Run-Length Kodlama'nın düşük sıkıştırma oranlarında daha etkili, buna rağmen Vektör Kuantalama, Hiyerarşik Vektör Kuantalama ve Ayrık Kosinüs Transform metotlarının daha yüksek sıkıştırma oranında daha iyi sonuç verdiği görülmüştür. Yeni sıkıştırma yöntemleri olarak da, önce Wavelet Transform uygulanmış görüntüye, bir uygulamada Vektör Kuantalama metodu diğer uygulamada ise Hiyerarşik Vektör Kuantalama uygulanmıştır. Ortaya çıkan bu melez sıkıştırma tekniklerinin sonucunda elde edilen resimlerin yüksek sıkıştırma oranlarında, diğer sıkıştırma tekniklerine göre orijinal resme daha yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Data compression techniques are developed to increase the efficiency of communication channels and to occupy less space in storage media. This technique helps reducing communication period, enabling more data flow and decreasing the cost of hardware for data storage. Almost in all data transfer and data storage needs, data compression techniques are extensively used. Amongst the many applications, image data compression has great importance due to its high redundant data content. In this study, different image data compression techniques are investigated and compared with each other for their efficiency and effects on image quality. Among the many data compression techniques, the following ones are choosen to be compared with each other: Run-Length Coding, Discrete Fourier Transform, Discrete Cosine Transform, Vector Quantization, Hierarchical Finite-State Vector Quantization and Wavelet Transform techniques. The basic criteria in comparing these techniques are their compression rates versus their signal to noise ratio. This study has revealed that at low compression rates Run Length Coding and in high compression rates Vector Quantization and Wavelet Transform are more efficient than the others. As alternative approaches, techniques which are called hybrid Wavelet Transform with Vector Quantization technique and hybrid Wavelet Transform with Hierarchical Finite-State Vector Quantization are proposed and presented. The results show that these combinations have better performance than the each algorithm individually at high compression ratios.