Cumhuriyet dönemi'nden günümüze müzik öğretmenliği lisans programlarında gitar eğitiminin yeri ve buna yönelik gitar eğitimcilerinin görüşleri
The place of guitar education in music teaching undergraduate programs from the Republican period to the present and guitar educators' opinions about it
- Tez No: 772827
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DALKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu araştırmanın amacı, Cumhuriyet Dönemi'nden günümüze kadar uygulanan müzik öğretmenliği lisans programlarında yer alan gitar eğitiminin tarihsel sürecini incelemek ve karşılaştırmalar yapmak; güncel programdaki gitar eğitiminin içerik ve uygulama bağlamında, gitar eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda değerlendirmesini yaparak varsa eksiklerini ortaya koymak ve derslerin uygulanmasına yönelik önerilerde bulunmaktır. Araştırma, betimsel nitelikte bir çalışmadır ve nitel araştırma desenlerinden durum çalışması modeline göre yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma grubunu, Türkiye'de müzik öğretmeni yetiştiren eğitim fakültesi güzel sanatlar eğitimi bölümü müzik eğitimi anabilim dallarında görevli 34 gitar eğitimcisi oluşturmaktadır. Araştırmanın birinci alt problemine ilişkin veriler, doküman incelemesi aracılığıyla toplanmış; ikinci ve üçüncü alt problemine yönelik veriler ise yarı yapılandırılmış görüşme formu vasıtasıyla elde edilmiştir. Araştırmada verilerin çözümlenmesi aşamasında, içerik analizi yöntemine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda; müzik eğitiminde yaygın olarak kullanılan gitar çalgısının müzik öğretmenliği lisans programlarına oldukça geç girdiği vurgulanmıştır. Ayrıca güncel programda yer alan gitar dersleri, gitar eğitimcilerinin görüşleri doğrultusunda irdelenerek alana katkı sağlayacağı düşünülen öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine and compare the historical process of guitar education in music teaching undergraduate programs from the Republican Period to the present; To evaluate the guitar education in the current program in the context of content and practice, in line with the opinions of guitar educators, to reveal the deficiencies, if any, and to make suggestions for the implementation of the lessons. The research is a descriptive study and was conducted according to the case study model, one of the qualitative research designs. The study group of the research consists of 34 guitar educators working in the music education departments of the education faculty, fine arts education department, which trains music teachers in Turkey. Data regarding the first sub-problem of the research were collected through document analysis; The data for the second and third sub-problems were obtained through a semi-structured interview form. Content analysis method was used in the analysis of the data in the research. As a result of the research; It was emphasized that the guitar instrument, which is widely used in music education, entered music teaching undergraduate programs quite late. In addition, the guitar lessons in the current program were examined in line with the opinions of guitar educators and suggestions that were thought to contribute to the field were developed.