Dewatering and stabilization of wastewater treatment plant sludges using lime
Atıksu arıtma tesisi çamurlarının kireç kullanarak suyunun alınması ve stabilizasyonu
- Tez No: 77283
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE FİLİBELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ill ÖZET Atıksu arıtımı suyun içindeki istenmeyen maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar ama beraberinde bir yeni problem getirir. Bu problem ise çamurdur. Nihai bertaraftan önce çamurun yüksek su ve patojen içeriğinin azaltılması gerekir. Bu su alma ve stabilizasyon işlemlerini de içeren bir takım çamur arıtma işlemlerinin uygulanması ile gerçekleştirilebilir. Kireç, özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde uzun yıllar kentsel atıksu arıtma tesisi çamurlarının stabilizasyonu için kullanılmıştır. Bu çalışmanın amacı kirecin değişik endüstriyel atıksu arıtma tesislerinde üretilen çamurların su verme özelliklerinin geliştirilmesi ve stabilizasyonu üzerindeki etkisinin değerlendirilmesidir. Deneysel çalışmalar sırasında, beş farklı endüstriyel atıksu arıtma tesisinde oluşan çamurların su verme ve stabilizasyon özellikleri değerlendirilmiştir. Kirecin, bu çamurların su verme özellikleri üzerindeki etkisini görmek için 5. ve 7. Bölümlerde açıklandığı şekliyle Buchner Hunisi Testi uygulanmıştır. Diğer taraftan, stabilizasyon seviyesinin tespiti için 24 saat sonra ham ve kireç ile stabilize edilmiş çamur keklerinin uçucu katı madde içerikleri hesaplanmıştır. Bu çalışmanın sonucu olarak, yağ ve gres içermeyen çamurlara yeterli miktarlarda kireç ilave edildiğinde bu çamurların ham çamurlara kıyasla daha kolay su verdiği görülmüştür. Ayrıca, yeterli kireç dozlarında çamur keklerinin uçucu katı madde içeriklerinin büyük oranda sabit kaldığı belirlenmiştir. Bu durum da çamurun yeterince stabil olduğu anlamına gelmektedir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Wastewater treatment results in removal of undesirable materials from wastewater but also in bringing a new problem. This problem is sludge. Prior to the final disposal, high water and pathogen contents of sludge should be reduced. This can be achieved by application of some sludge processing methods such as dewatering and stabilization. Lime has been used for the stabilization of domestic wastewater treatment plant sludges for many years, especially in United States. The aim of this study is to evaluate the effect of lime on improving of dewatering properties and stabilization of sludges produced at different industrial wastewater treatment plants. During experimental studies, dewatering properties and stabilization of sludges produced at five different industrial wastewater treatment plant were evaluated. In order to see the effect of lime on dewatering properties of these sludges, Buchner Funnel Test was used as described in Chapter Five and Seven. On the other hand, volatile suspended solid contents of both raw and lime added sludge cakes were determined 24 hours later for the evaluation of stabilization level. As a result of this study, it was seen that lime added (in enough quantity) sludges dewater better than raw sludge if they are not containing oil and grease. In addition to this, volatile suspended solid contents of sludge cakes were kept almost constant, which might mean that the sludge is stable, when enough lime doses were added.