Kentsel açık ve yeşil alanların yeniden geliştirilmesine bir yaklaşım: İzmir: Kültürpark örneği
An Approach to the improvement of urban open and green spaces: İzmir Kültürpark case
  1. Tez No: 77284
  2. Yazar: FAHRİYE ALTINEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
n ÖZET Bu çalışmanın konusu İzmir Kültürpark alanının bugün ve gelecekte daha etkin kullanımının araştırılması ve kentsel tasarım ölçeğinde değerlendirilmesidir. Bu amaçla alana ilişkin bulgular toplanarak, yeşil bir mekan olarak irdelenmiş ve Kültürpark'ın kuruluşundan günümüze kadar geçirdiği değişiklikler incelenerek ileriye yönelik bir çözüm sunulmuştur. Araştırmalar sırasında literatür analizinin yanı sıra alanın kulanım biçimini her yönden değerlendirmek amacıyla alan analizi sırasında anketleri de uygulanmıştır. Bu anketler İzmir Enternasyonal Fuarının açık olduğu ve kapalı olduğu dönemlerde yapılmıştır. Bu analizler sonucu, Kültürpark ve Fuar kavramlarının ayrı birimler olarak işlevlerini sürdürmelerinin uygun olacağı görüşüne varılmıştır. Bunun gerçekleşmesi için ise Fuar kullanışının İzmir'in en büyük yeşil alanından başka bir mekana taşınması vurgulanmıştır ve Kültürpark alanının açık ve yeşil alan olarak işlevi sürdürmesi konusunda gereksinmeler belirlenerek tasarım yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT The subject of this project is to analyse Kültürpark area in a city scale and to find out the most efficient way of using it today and in the future. For this reason, data related with this area were gathered and considered and a solution to the problem was suggested after having a retrospective view over the establishment of Kültürpark. During the research, user questionnaires as well as literature survey were applied in order to evaluate all kinds of purposes in the usage of the area. These questionnaires were carried on both while the International Fair was open and closed. The analyses showed that the notions of Kültürpark and the Fair are two different concepts and should be considered and organized separately. In order to succeed this, the Fair should be located in a different part of Izmir and Kültürpark should stay as one of the largest open areas of Izmir. Consequently, this research emphasize how Kültürpark is used as an open green place and suggests a project including the most and possible necessities related to its mission.