Modeling' in mathematics education: A Historical encounter with mathematics, ability and body
Matematik eğitiminde 'Modelleme': Matematik, yetenek ve bedenle tarihsel bir karşılaşma
  1. Tez No: 772863
  2. Yazar: AYŞE YOLCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ANİTA WAGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: University of Wisconsin-Madison
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmanın iki amacı vardır. İlk olarak, 1950'lerden bu yana daha büyük sosyal, politik ve bilimsel dönüşümlerle bir araya gelerek“modellemenin”çağdaş matematik eğitiminde bilim yapmanın bir yolu haline geldiğini araştırıyor. İkincisi, matematik, yetenek ve beden ile tarihsel olarak karşılaşarak okul matematiğinin onto-epistemolojik rejimini sorgular ve matematiğin oluşum sürecinde kültürel-tarihsel bir pratik olarak göründüğü bir uzay-zamansal konfigürasyon,“matematiksel olarak yetenekli bedenler”ortaya çıkma süreçlerini incelemektedir. Amerika Birleşik Devletleri'ndeki İkinci Dünya Savaşı öncesi (1930'lar-1945'ler), müfredata zorunlu bir ders olarak girdikten hemen sonra ve çağdaş (1980'lerden günümüze) özgü matematik eğitimi uygulamalarını inceleyen bu çalışma, benliğin ve toplumun oluşumunda süreklilik ve süreksizlikleri matematikte görünür kılmaktadır. Okul matematiğinin“nedeni”, insanların eylemlerini ve katılımlarını düzenlemek ve kontrol etmek ve farklılıklar yaratmak için kültürel-tarihsel bir uygulama olarak tarihsel olarak yinelenirken, hiçbir zaman tam olarak aynı süreçleri tekrarlamaz, spiral olarak genişletir ve güç ilişkilerini daha aktif ve yaygın hale getirir. Çağdaş matematik eğitimi model odaklı bir bilim haline gelir ama aynı zamanda kültürel normlar üretir, farklılıkları bir hiyerarşi üzerinde sınıflandırarak insanları üretir ve böler. Bu mekanizma, kendini ve ötekini iki zıt kutupta konumlandırmaz,“herkes için matematik”gibi ifadelerde ifade edildiği gibi, paradoksal bir aidiyet ve hayali bir birlik içinde karşılıklı oluşum gerektiren bir dışlayıcı içerme sürecini ortaya çıkarır. Mevcut“kapsayıcı”çabalar, takip gibi önceki uygulamalarla uyuşmasa da, onto-epistemolojik çerçevedeki süreklilikler,“reform”uygulamalarının Aydınlanma aklı ve rasyonalitesinin, yaşamın ahlaki niteliklerinin ve medeniyet-sömürgeciliğin yeniden canlandırılması olduğunu ortaya koymaktadır. süreçler. Bununla birlikte, matematiksel olarak yetenekli bedenlerin tarihselliği, bir değişim pratiği olarak“bilginin”geçirgen özelliklerini ve“doğasının”tartışılabilir niteliklerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is twofold. First, it explores how“modeling”has become a way to do science in the contemporary mathematics education, assembling with larger social, political and scientific transformations since 1950s. Second, it brings the onto-epistemological regime of school-mathematics into question by historically encountering with mathematics, ability and body and comes up with a spatiotemporal configuration,“mathematically able bodies”, where mathematics appears as a cultural-historical practice in the making of able bodies. Analyzing specific mathematics education practices in the United States during pre-post Second World War years (1930s-1945s), right after entering the curricula as a required subject, and contemporary (1980s-present), this study makes the continuities and discontinuities visible in the formation of self and society. While the“reason”of school mathematics is historically reiterated, as a cultural-historical practice to regulate and control people's actions and participations and to create differences, it never repeats exactly same processes but spirally extends and makes the power relations more active and diffuse. Contemporary mathematics education becomes a model-driven science but simultaneously produces cultural norms, fabricates and divides people by classifying differences on a hierarchy. This mechanism does not position self and other in two opposite poles but reveals a process of exclusive inclusion, requiring paradoxical belonging and mutual constitution in an illusory unity, as signified in the statements like“mathematics for all”. Although current“inclusive”efforts disagrees with the previous practices such as tracking, the continuities in the onto-epistemological frame reveal that“reformed”practices are the re-enactments of the Enlightenment reason and rationality, moral qualities of life, and civilization-colonization processes. The historicity of mathematically able bodies, nevertheless, brings the porous characteristics of“knowledge”and the contestable qualities of its“nature”as a practice of change.