A[DVNS-ŞHB.d (1899-1900/H.1317)] 2 numaralı Şehbenderlik Defteri'nin transkripsiyonu ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of 'A[DVNS-ŞHB.d (1899-1900/H.1317)] Şehbenderlik Defteri no:2'
- Tez No: 772864
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÜMMÜGÜLSÜM FİLİZ BAYRAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 491
Özet
Bu tezde, Başbakanlık Osmanlı Arşivi, Bab-ı Asafi Divan-ı Hümayun Sicilleri Şehbenderlik Defterleri, 2 Numaralı Şehbenderlik Defteri'nin transkripsiyonu, özetlendirilmesi ve değerlendirilmesi yapılmıştır. Osmanlı diplomasi tarihinin önemli kaynaklarından olan Şehbenderlik Defterleri, Hariciye Nezareti bünyesinde, Osmanlı Devleti'nin dış ülkelere gönderdiği şehbenderler, şehbender vekilleri, başşehbenderler, başşehbender vekilleri, fahri başşehbenderler, fahri şehbenderler ve tüccar vekillerinin atamalarının kayıtlarını içerir. Şehbenderlik Defterleri 3 adettir ve 1802 (H. 1217) ile 1911 (H. 1339) yılları arasının kayıtlarını içermektedir. 2 Numaralı Şehbenderlik Defteri, 1890 ve 1899 yılları arasında Osmanlı Devleti'nin hangi ülkeler ile diplomatik ve ticari ilişkiler içerisinde olduğu,defter dahilindeki ülkelerin hangi şehirlerinde faaliyet gösterildiği, hangi yeni şehbenderliklerin açıldığı ve memurların kimler olduğu gibi önemli bilgileri ortaya koymaktadır. Mevcut Şehbenderlik Defterleri'nde yer alan bilgiler, Osmanlı Devleti'nin diplomatik ve ticarî ilişkilerinin daha detaylı bir şekilde incelenmesine olanak vermesi açısından önem arz etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the transcription, summary, and evaluation of the Directorate of State Archives (Başbakanlık Osmanlı Arşivi, BOA), Bab-ı Asafi Divan-ı Hümayun Sicilleri Şehbenderlik Defterleri, Şehbenderlik Defteri No.2 were made. The Şehbenderlik Defterleri are amongst the most important sources for Ottoman diplomacy history. Within the body of the Ministry of Foreign Affairs, the Şehbenderlik Defterleri records keep information about the appointment of the ambassadors sent by the Ottoman State to foreign countries. These ambassadors named şehbender, şehbender vekili, başşehbender, başşehbender vekili, fahri başşehbender, fahri şehbender and tüccar vekili. The facts of Şehbenderlik Defteri No. 2 include which states the Ottoman Empire had diplomatic and mercantile relations with, in 1890 to 1899. For these reasons, analysing of the Şehbenderlik Defterleri is essential because it will reveal the Ottoman Empire's diplomatic and economic relations in foreign states.