An Investigation of landslides in Peker Mahallesi Uzundere Region, İzmir
İzmir-Uzundere bölgesi Peker Mahallesindeki heyelan incelenmesi
  1. Tez No: 77288
  2. Yazar: AYKAN MERT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Peker mahallesi - Uzundere yöresindeki heyelanlar incelenerek günümüzde kullanılan, jeolojik, ampirik sayısal çözümler değerlendirilmiş ve heyelanlara belli bir yaklaşım sunulmuştur. Günümüzde şehirleşmenin kontrolsüz hızlı, düzensiz ve imar plansız gelişmesinden dolayı heyelan bölgelerinin acilen belirlenip bu bölgelerde heyelan mekanizmalarını iyi analiz edip, en iyi destek yöntemlerinin bulunması gerekir. Jeolojik verilerde günümüzde heyelan konusunda tam bir standart oluşturulmamıştır. Bu yüzden bu tezde kullanılan RES (Kaya Mühendislik Sistemi) kullanılarak tüm heyelanlarda jeolojik yönden bir değerlendirme niteliği taşımaktadır. Bu çalışmada, heyelanın birimler, yapısal özelliği ; süreksizlik, fay, kıvrım, eklem, eklem açıklığı, eklem aralığı, devamlılık, eklem fay ve kıvrımların yönü), mekanik özelliği (C= kohezyon, 0 : içsel sürtünme açısı) su durum (iklim olarak, donma, erime, yağmur, hidrolik durum), yerinde gerilim, kaya kütle özelliği, potansiyel duraysızlık, kil içeriği ve sismik jeoloji verileri kullanılmıştır. Bieniawski kaya sınıflaması olarak kullanılan RMR sisteminin Manuel R. Romana tarafından geliştirilen şey duraylılığıyla ilgili sınıflandırma SMR (Slope Mass Rating) yöntemi kullanılarak heyelanlara ampirik bir yaklaşım sunulmuştur. Heyelanı temsil edecek yerlerden alınan numuneler üzerinde yapılan elek analizi, Atterberg limiti deneyleriyle zemin sınıflaması yapılmış, tek eksenli ve direkt kesme deneyleri ile zeminin C (kohezyon), 0 (içsel sürtünme açısı) dayanım parametreleri belirlenmiş ve bu parametreler STABLE programı kullanılarak alınan sonuçlar RES ve SMR yöntemiyle karşılaştırılmış en kötü yöntem sonucuna göre destekleme yöntemi seçilmiştir. IV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The geological ampiric and numerical procedures used in landslide calculations today are compared by using on example of landslides from Peker Mahallesi- Uzundere Region and a general approach about landslides is put forward. Today, as the result of uncontrolled development of urbanisation, the landslide areas should immediately be determined and quickly solve the mechanism of landslide with the put the best support system. There isn't any standart about landslides prepared until today, by using geological dates only. Because of this reason, in this thesis, my aim is to develop RES so that it can be used in the interpretation of all landslides from a geological point of wiev. In this study, dates like the geology of the landslide (units) structural (discontiunity), fault, fold, joint, joint aperture, joint spacing, persistance) mechanical properties (c= cohesion, 0 internal friction angle), hydraulic conditions (weather, freeze, thaw, rainfall) intact rock strength, RMR, potential instability, clay content, seismicity were used. Atterberg and sieve analysis were carried out to the samples which were taken from landslide area of Peker-Uzundere region to obtain unified soil classification and also using the uniaxial compressive strength and direct shear strength to obtain strength parameters (C and 0) of the landslide. Geomechanical classification for slope SMR (Slope Mass Rating) were used for the landslide. As the result of these studies, geological, ampiric (SMR) and numerical method (STABLE Programme) were compared. Ill