2006 yılı görsel sanatlar dersi öğretim programı (1-8) ile 2018 yılı görsel sanatlar dersi (1-8) programın karşılaştırılması
The comparison of the visual arts course curriculum (1-8) in 2006 and the visual arts course curriculum (1-8) in 2018
- Tez No: 772881
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmanın amacı; 2006 yılında uygulanmaya başlanan Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı ( 1–8. Sınıflar) ile Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programı (İlkokul Ve Ortaokul 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 Ve 8. Sınıflar) program öğelerini (amaç, içerik, öğrenme ve öğretme süreci, ölçme ve değerlendirme) çeşitli açılardan karşılaştırarak incelemektir. Çalışmada betimsel araştırma kapsamında tarama modelinden yararlanılmıştır. Çalışmanın amacı doğrultusunda mevcut kaynaklar taranarak dikkatli bir şekilde incelenip değerlendirme işlemi yapılmıştır. 2006 ve 2018 programları yapılandırmacı eğitim felsefesi ilkeleri doğrultusunda oluşturulmuştur. Hem 2006 hem 2018 öğretim programında öğrenci merkezli yaklaşımın benimsendiği görülmektedir. 2006 Öğretim Programında yer alan genel amaçlara ve 2018 Öğretim Programında yer alan özel amaçlar açısından incelendiğinde iki öğretim programı arasında farklılık olduğu anlaşılmaktadır. 2006 Öğretim Programında dersin genel amaçları dört grup başlığı altında bireysel ve toplumsal, algısal, estetik ve teknik amaçlar olarak toplam 28 madde şeklinde toplanmışken; 2018 Öğretim Programında dersin özel amaçları başlığı altında 11 madde olarak ifade edilmiştir. 2006 öğretim programında 203 kazanım, 2018 öğretim programında ise 145 kazanım olduğu, her iki öğretim programı 3 öğrenme alanı altında yapılandırılmış olup isimlerinde bazı değişiklikler olduğu belirlenmiştir. 2006 yılı öğretim programında Öğrenme-öğretme süreci ayrı başlık halinde detaylı bir şekilde açıklanırken 2018 yılı öğretim programında 19 maddelik bir açıklamayla yer verilmiştir. Görsel Sanatlar dersi 2018 öğretim programında bulunan becerilerin bazı bölümlerin 2006 öğretim programı temel beceriler kısmından alındığı bazı bölümlerin ise çağın ihtiyaçları doğrultusunda güncellendiği görülmektedir. Ölçme ve değerlendirme açısından 2018 öğretim programında 2006 öğretim programındaki gibi klasik ve alternatif yöntemlerin kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bundan dolayı ölçme ve değerlendirme açısından 2006 öğretim programının 2018 öğretim programına göre daha açıklayıcı ve yol gösterici nitelikte olduğu görülmektedir. Her iki yılın öğretim programında ürün ve süreç odaklı ölçme ve değerlendirme anlayışının benimsendiği görülmektedir. Kazanımlar ve içerik açısından bakıldığında 2018 öğretim programının, 2006 Görsel Sanatlar Dersi Öğretim Programına göre önemli bir ölçüde sadeleştirildiği görülmektedir. Bu sadeleşmenin, konuların yetiştirilebilmesi bakımından olumlu olarak değerlendirildiği söylenebilir. Ancak bazı sadeleştirmeler öğretmene yol gösterici nitelikte olmadığından güncellenen 2018 öğretim programının çok fazla bir yenilik getirdiği söylenemez.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare the visual arts course curriculum (1-8th Grades) that started to be implemented in 2006 and the visual arts course curriculum (Primary and Secondary Schools) elements (purpose, content, learning and teaching process, measurement and evaluation) (1-8th Grades) from various perspectives. In this study, scanning model was used within the scope of descriptive research. In line with the purpose of this study, the existing sources were examined carefully by scanning and evaluated. The 2006 and 2018 programs were created in line with the principles of constructivist education philosophy. It is seen that the student-centered approach was adopted in both the 2006 and 2018 curriculum. When the 2006 Curriculum is examined in terms of general purposes and the 2018 Curriculum for special purposes, ıt is understood that there is a difference between the two curriculums. While the general objectives of the course in the 2006 Curriculum were gathered under four groups as individual and social, perceptual, aesthetic and technical objectives, a total of 28 items ; in the 2018 Curriculum, ıt was expressed as 11 items under the heading of the specific objectives of the cource. It was determined that there were 203 acquisitions in the 2006 curriculum and 145 acquisitions in the 2018 curriculum, both curriculums were structured under 3 learning areas and there were some changes in their names. While the learning-teaching process was explained in detail under a separate title in 2006 curriculum, it was included in 2018 curriculum with a 19-item explanation. It is seen that some parts of the skills in the 2018 visual arts course curriculum were taken from the basic skills section of the 2006 curriculum, and some parts were updated in line with the needs of the age. In terms of measurement and evaluation, ıt was determined that classical and alternative methods were not used in 2018 curriculum as in the 2006 curriculum. Therefore, ıt is seen that the 2006 curriculum is more explanatory and guiding than the 2018 curriculum in terms of measurement and evaluation. It is seen that the product and process-oriented measurement and evaluation approach is adopted in the curriculum of both years. It is seen that the 2018 curriculum has been simplified significantly compared to the 2006 visual arts curriculum when we examine them in terms of acquisitons and content. It can be said that this simplification is evaluated positively in terms of completing the subjects on time according to the curriculum. However, since some simplifications are not guiding the teacher, it cannot be said that the updated 2018 curriculum brought much innovation.