Sarıkamıştaki ortaöğretim öğrencilerinin beden eğitimi ve spora karşı ilgileri
The interests of secondary school students in Sarıkamış towards physical education and sports
  1. Tez No: 772923
  2. Yazar: NERMİN GİZEM ARIKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ŞİRİN GÜLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç: Bu çalışma hareketli bir yaşam alışkanlığı kazanma hususunda beden eğitimi dersi alan öğrencilerin beden eğitimi ve spora ilişkin tutumlarını belirlemeyi amaçladı. Yöntem: Araştırmada betimsel nitelikli kümeler modeli kullanıldı. Araştırma evreni Kars ilindeki öğrencilerden, araştırmanın örneklemi ise 2021-2022 Eğitim Öğretim Dönemi Sarıkamış‟ta eğitim görmekte olan 9, 10, 11 ve 12. sınıftaki orta öğretim öğrencilerinden oluştu. Çalışmaya 316 kadın, 223 erkek öğrenci alındı ve katılımcıların tamamı çalışmaya gönüllü olarak katıldı. Araştırmadaki demografik veriler araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgiler formu ile toplandı. Öğrencilerin beden eğitimi ve spora ilişkin olumlu ve olumsuz tutumlarını ölçmek için ise Deliceoğlu (2018) tarafından geliştirilen Beden Eğitimi ve Spora İlişkin Tutum Ölçeği (BESĠTÖ) kullanıldı. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 22.0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirildi. Verilerin normal bir dağılım gösterip göstermediğini tespit etmek için Kolmogorov Smirnov testi yapıldı. İkili grup karşılaştırmaları için Mann-Whitney U testi, üç ve daha fazla grup karşılaştırmalarında ise Kruskal Wallis testi kullanıldı. Bulgular: Çalışmanın sonucunda lise öğrencilerinin BESİTÖ davranışsal boyut açısından cinsiyet ve okul değişkeni beden eğitimi ve spor dersine karşı gösterilen tutum açısından önemli olduğu görüldü. Ancak öğrencilerinin BESİTÖ davranışsal boyut açısından yaş, sınıf, aylık gelir, anne ve baba eğitim durumu ise beden eğitimi ve spor dersine karşı gösterilen tutum açısından önemli değişkenler olmadığı tespit edildi. Sonuç: Çalışmada cinsiyet ve okul değişkeninin lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı olan tutumları etkileyebileceği ancak yaş, sınıf, aylık gelir, anne ve baba eğitim durumunun lise öğrencilerinin beden eğitimi ve spor dersine karşı gösterilen tutumlarını etkilemeyeceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study, it was aimed to determine the attitudes of students who take physical education lessons in secondary education towards physical education and sports in order to gain an active life habit. Material & Method: A descriptive cluster model was used in the research. The population of the research consisted of students in Kars, and the sample of the research consisted of secondary education students in 9th, 10th, 11th and 12th grades studying at Imam Hatip, Tourism, Health, High School, Anatolian, METEM and Sports High Schools. 316 female and 223 male students were included in the study and all of the participants voluntarily participated in the study. Demographic data in the study were collected with the personal information form prepared by the researcher. In order to measure the positive and negative attitudes of the students towards physical education and sports, the Attitude Scale towards Physical Education and Sports (BESĠTO) developed by Deliceoğlu (2018) was used. The obtained data were evaluated in computer environment using SPSS 22.0 statistical program. Kolmogorov Smirnov test was performed to determine whether the data showed a normal distribution. Mann-Whitney U test was used for pairwise group comparisons, and Kruskal Wallis test was used for comparisons of three or more groups. Results: As a result of the study, it was seen that the gender and school variable of high school students in terms of BESITÖ behavioral dimension were important in terms of attitudes towards physical education and sports lessons. However, it was determined that there were no significant variables in terms of BESITÖ behavioral dimension of the students, age, class, monthly income, parental education status, and attitude towards physical education and sports lessons. Conclusion: In the study, it is thought that the variables of gender and school may affect the attitudes of high school students towards physical education and sports lessons, but age, class, monthly income, parent education status will not affect the attitudes of high school students towards physical education and sports lessons.