TMS 37 kapsamında karşılıkların incelenmesi: BİST 30'da bir uygulama
Examination of provisions under TAS 37: an application on BİST 30
  1. Tez No: 772924
  2. Yazar: MUSTAFA VOLKAN KUŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ROZİ MİZRAHİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
Karşılıklar, koşullu borçlar ve koşullu varlıkların doğru olarak tanımlanması, kaydedilmesi ve sunulması finansal tabloların doğru, gerçek ve güvenilir bilgi sağlaması açısından önem arz etmektedir. Çalışma bütün işletmeleri ilgilendirmesi yönüyle önem arz eden TMS 37 Karşılıklar, Koşullu Borçlar ve Koşullu Varlıklar Standardını konu almaktadır. Bu kapsamda öncelikle TMS 37 standardı detaylı olarak incelenmiş, sonrasında da standartta yer alan hususların Borsa İstanbul'da işlem gören işletmeler nezdindeki uygulaması araştırılmıştır. Çalışma sonucunda işletmelerin araştırılan dönem itibariyle finansal tablo ve dipnotları üzerinde TMS 37 standardının uygulamasına ilişkin içerik, tutar ve oranlar detayında tespit ve değerlendirmelerde bulunulmuş, elde edilen veriler işletmeler ve sektörler bazında karşılaştırmalar yapılmak suretiyle analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Accurate identification, recording and presentation of provisions, contingent liabilities and contingent assets are important in terms of providing accurate, real and reliable information on financial statements. The study is about TAS 37 Provisions, Contingent Liabilities and Contingent Assets Standard, which is important in terms of being relevant to all businesses. In this context, first of all, the TAS 37 standard was examined in detail, and then the application of the issues in the standard to the companies traded in Borsa Istanbul was investigated. As a result of the study, determinations and evaluations were made on the financial statements and footnotes of the enterprises as of the researched period, in detail about the content, amount and rates of the application of the TAS 37 standard, and the obtained data were analyzed by making comparisons on the basis of enterprises and sectors.