Yapıların dinamik analizinde mod birleştirme yöntemi için inşaat mühendisliği uygulamalarına yönelik uygun bir bilgisayar programı geliştirilmesi
- Tez No: 77294
- Danışmanlar: DR. MEHMET ERŞEN ÜLKÜDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZET 1998 yılında yürürlüğe giren,“Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmelik”6.6. 1 maddesine göre binaların ve bina türü yapıların deprem hesabında kullanılacak yöntemler; eşdeğer deprem yükü yöntemi, mod birleştirme yöntemi ve zaman tanım alanında hesap yöntemidir. Bu yöntemlerden eşdeğer deprem yükü yönteminin uygulanması, yönetmeliğin 6.6.2 maddesi ile sınırlandırılmıştır. Bu sınırlar dışında kalan binaların deprem hesabı, mod birleştirme yöntemi veya zaman tanım alanında hesap yöntemi ile yapılacaktır. Bu yöntemlerde zorunlu olarak yapılacak sistemin üç boyutlu analizinin oldukça fazla işlem gerektirmesi hesaplarda bilgisayar kullanılmasını zorunlu hale getirmiştir. Bu tez kapsamında deprem yüklerini düşey taşıyıcı elemanlara güvenle aktarabilecek rijit döşemeleri olan sistemler için mod birleştirme yöntemi ile yapıların deprem hesabını yapan bir bilgisayar programı geliştirilmiştir. Geliştirilen program ile dört katlı bir sistem eşdeğer deprem yükü yöntemi ve mod birleştirme yöntemi ile çözülmüştür. Hazırlanan program Windows95 işletim sisteminde çalışacak şekilde Delphi programlama dilinin 2.0 versiyonu ile yazılmıştır. Program iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm veri girişi ve kontrolü için yazılmıştır. Bu program grafik veya tablo ortamında kolay ve hatasız veri girişini sağlamaktadır, ikinci program ise hazırlanan verileri alarak çözüm yapmakta ve sonuçlan görüntüleyerek istenen raporları hazırlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT According to article 6.6.1. of“Regulations on Structures that will be Built in Disasters Areas”, that acted in 1998, methods to be used in earthquake computation of building and building type structures are as follws: Equivalent earthquake load method, mode superposition method, and time domain integration method. Of these methods, application of equivalent earthquake load method has been limited by the article 6.6.2. of the regulation. Earthquake computation of buildings that are out of these limitations, will be carried out by mode superposition method or by time domain integration method. Since the three dimensional analysis of the system that will be performed as compulsory brings about quite much operation, usage of a computer in the calculations has been unavoidable. In the implicatation of this thesis, a computer program that performs the earthquake computation of structures has been developed for systems having rigid floor diaphrams and that will be able to transmit the earthquake loads to vertical support elements securely, by the mode superposition method. By the developed program, a system with for floors has been solved by equivalent earthquake load method and by mode superposition method. Prepared program was written in Delphi 2.0 in compatible with Windows' 95 operating system. Program consists of two sections. First section was written for input of data and control of data. This section provides easy and errorless input of data in the medium of graphics or tables. The second part of the program performs the solution by taking the prepared datum and displays the results as tabular medium.