Effect of asphalt modified with polyethylene fiber on asphaltic characteristics
Polietilen fiber ile modifiye edilmiş katkılı bitümün asfalt betonu karakteristikleri üzerindeki etkisi
- Tez No: 77295
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ULUÇAYLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Artan traffic hacmi ve buna bağlı olarak artan dingil yükleri, lastik basınçları ve ticari taşıt sayısı yollarda deformasyonlara sebep olmakta ve bu deformasyonlara önleyebilmek için yeni çözüm arayışlarına gidilmelidir. Modifiye bağlayıcılar ve katkılı bitümler kullanmak bu sorunlara getirilen çözümlerden birisidir. Sonuçlar, Marshall stabilitesinin, ticari ismi PR-PLAST.S olan, düşük yoğunluklu polietilen katkısının kullanılmasıyla %1 1 civarında arttığını göstermiştir. Bu tip katkılar batch tipi asfalt plentlerinde doğrudan miksere, drum-mix tipi asfalt plentlerinde özel bir besleme ünitesinden plente eriyebilen torbalar şeklinde atılır. Marshall stabilitesindeki artış çok önemli düzeyde olmamıştır. Bununla beraber düşük yoğunluklu polietilenin, Türkiye'de de çok yaygın bozulma tiplerinden biri olan tekerlek izi olu°umuna (oluklanma-rutting) karşı oldukça etkili olduğu bilinmektedir. Fakat bunu ölçmek için kullanılan rutting tester şimdilik İzmirde yapılamadığı için gerekli olan ilave deneyler yapılamamıştır. Düşük yoğunluklu polietilen özellikle, ana problemin tekerlek izi oluşumu (oluklanma-rutting) olduğu Türkiye'deki sıcak bölgelerde ekonomik ve etkili bir katkı gibi görünmektedir,
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Increase of traffic volume and in connection with this, axle loads, tyre pressures, and number of commercial vehicles cause serious deformations on highways and to prevent these deformations, new solutions have to be investigated. The use of modified binders and bitumens with additives is one of the solutions that is commonly used to solve these problems. The results show that Marshall stability increases by about 1 1% by the use of low density polyethylene (LDPE), in this study an additive know by its commercial name as PR-PLAST.S. These type of additive are directly fed in to the mixer of asphalt plant in meltable in batch types or by a special feeding system in drum-mix type plants. The increase in Marshall Stability is not very significant. However, LDPE is known as a very effective against rutting, one of the most common failures in Turkey. But due to the lack of rutting tester in İzmir for the time being the necessary additional tests could not be conducted. LDPE seems to be an economical and effective additive particularly in hot regions in Turkey where the main problem is rutting.