Yapılan surveyler ışığında Kıyı Ege'deki amphora buluntu yerleri ve üretim merkezleri
Findspots and production centers of amphora on the Aegean coast in the light of carried out surveys
  1. Tez No: 77293
  2. Yazar: GÖKHAN TOPANTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET Antik dönem deniz ticaretinde çok önemli bir yeri olan bu kapların üretildikleri ve tüketildikleri yerlerin saptanması, antik dönemde üretilen ürünlerin ticaret yollarının saptanması bakımından önemlidir. Tüketildikleri yerler çoğunlukla kıyıya yakın deniz aşın kentler olmakla beraber az da olsa karanın daha içlerinde de rastlanılabilmektedir. Tezin konusunu oluşturan ve tümü arkeolojik yüzey araştırmalarında ele geçmiş çeşitli amphora parçaları Kıyı Ege göz önüne alındığında kuzeyden güneye şu antik yerleşimlerden gelmektedir. Kanai (Dikili), Gryneion, Kurukemer (Gümüldür), Neontheikhos (Yantkköy), Küçük Yamanlar, Yılancıburun (Kuşadası), Airai ve Teos. Söz konusu merkezler denize doğrudan kıyısı olan veya bunlara yakın kurulmuş yerleşimlerdir. Bu konumlarından dolayı deniz ticaretini yoğun olarak yaşamışlardır. Yapılan çalışmalar sonunda, erken dönem parçalarının büyük çoğunluğunu Khios, Klazomenai, Samos, Milet kentlerinin amphora formlarında olduğu anlaşılmaktadır. Bu merkezlere ait amphora parçalarının sayısal üstünlüğü arkaik dönem için tarımsal ticarette egemen olduklarım göstermektedir. Sonrasında Hellenistik dönemin önemli amphora merkezlerin Rhodos ve Knidos'un ürettiği amphora formları almaktadır. Bunları Greko-Itaük adı verilen ve ilk kez IV. yüzyılda ortaya çıkan, mantar şeklinde ağız kenarına sahip amphoralar izlemektedir. Bu parçaların yanısıra geç dönem örnekleri de (I. S. VI. yüzyıl) tesbit edilmiştir. Bazı buluntular çok az korunması nedeniyle parçanın tanımlanmasında yeterli bilgi olmamasından dolayı olası merkez veya tipler verilmeye çalışılmıştır. Bazı parçalar da ise yüzeylerin kötü korunması sebebiyle astar renkleri hakkında bilgi edinilememektedir. Buçalışmada parçaların hamur ve astar rengi tanımlamalarında (C.E.C.) Federation Europeenne des Fabricants de Carreaux Ceramiques -Toprak renklerini içeren Renk Katalog- kullanılmış, çizimler % 50 oranında küçültülmüştür. Araştırma yapılan bölge içinde Arkaik dönem örneklerinin gösterdiğine göre Khios, Klazomenai, Miletas, Samos merkezlerinin tarımsal ticarette egemen olduğu anlaşılmaktadır. Bu dönemde kentler başta Khios, Klazomenai başta olmak üzere üretim fazlalarını kendilerine özgü formlara sahip amphoralarla tüm Akdeniz ve Karadeniz' e kıyısı olan diğer şehirlere ihraç etmişlerdir. Hellenistik dönemde Rhodos ve Knidos'un yoğun olarak kendi amphoralarını ürettikleri ve bunlarla şarap, zeytinyağı vb. ürünlerini bu pazara sundukları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill The amphorae are quite important items for the navel trade in antiquity. Therefore it's of great importance to locate the commercial routes as well as the production centers of amphorae. The consumption areas are usually limited the coastal cities and environment. Seldomly through the commercial wares can also be foun in inland settlements. Different amphorae fragments have been discovered along the Aegean Coast from north to the south in the following ancient cities or settlements: Kanai (Dikili), Gryneion, Kurukemer (Gümüldür), Neontheihos (Yanıkkoy), Küçük Yamanlar, Yılanciburun (Kuşadası), Airai, Teos etc. These settlements are either directly located on the coast or in their neighborhood. Due to this location these settlements enjoyed the maritime trade between the interior Anatolia and nearby Aegean Islands. This research has proved that the majority of the early amphorae discovered in our area belong to the known as Khios, Klazomenai, Samos, Miletos. In the Hellenistic period the amphora trade is mainly in the hands of Rhodos and Knidos. Among our survey material such amphorae has been discovered in great quantity. The so called 'mushroom' amphorae of Greko-Italic type occur in the IV. Century B.C. The Roman amphorae are difficult to identify in our collection. The later specimens are Byzantine Amphorae of the 6. th. Century A. D. It is difficult to identify some fragments due to the bad state of preservation.Ill The amphorae are quite important items for the navel trade in antiquity. Therefore it's of great importance to locate the commercial routes as well as the production centers of amphorae. The consumption areas are usually limited the coastal cities and environment. Seldomly through the commercial wares can also be foun in inland settlements. Different amphorae fragments have been discovered along the Aegean Coast from north to the south in the following ancient cities or settlements: Kanai (Dikili), Gryneion, Kurukemer (Gümüldür), Neontheihos (Yanıkkoy), Küçük Yamanlar, Yılanciburun (Kuşadası), Airai, Teos etc. These settlements are either directly located on the coast or in their neighborhood. Due to this location these settlements enjoyed the maritime trade between the interior Anatolia and nearby Aegean Islands. This research has proved that the majority of the early amphorae discovered in our area belong to the known as Khios, Klazomenai, Samos, Miletos. In the Hellenistic period the amphora trade is mainly in the hands of Rhodos and Knidos. Among our survey material such amphorae has been discovered in great quantity. The so called 'mushroom' amphorae of Greko-Italic type occur in the IV. Century B.C. The Roman amphorae are difficult to identify in our collection. The later specimens are Byzantine Amphorae of the 6. th. Century A. D. It is difficult to identify some fragments due to the bad state of preservation.