Rigit pavament design with computer program
Bilgisayar programı ile rijit kaplama dizaynı
- Tez No: 77296
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇETİN VARLIORPAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
ÖZET İlerleyen teknolojiyle birlikte insanoğlu yaşamını daha konforlu hale getirebilmek için her zaman en iyiyi istemiş ve bu istek onu araştırmaya ve incelemeye yöneltmiştir. Bu araştırma ve inceleme neticesinde her konudaki problemlerini çözebileceği, zamanın şartlarına uygun, değişik metotlar elde etmiştir. Her geçen gün bu metotlar geliştirilerek ihtiyaçlara en iyi cevap verebilecek bir hale getirilmiştir. İhtiyaçların karşılanmasında ayrıntıların çokluğu daha hassas ve gerçeğe uygun çözümlerin ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle, en iyi metot sonuca en basit ve en çabuk ulaşan metot olmasına rağmen, hesapların hassas ve gerçeğe yakınlığı bakımından bir çok parametreye ihtiyaç duyan karmaşık metotlar daha çok tercih edilirler. Bu çalışmada, rijit kaplama dizayn metotlarından biri olan ve bir çok parametrenin kullanıldığı AASHTO-1986 Rijit Kaplama Dizayn Metodu üç ana kısımda incelenmiş, bu metodu basite indirgeyen ve sonuca (çözüme) hızlı ulaşmayı sağlayan bir bilgisayar programı (RIPAD) geliştirilmiştir. Birinci kısımda konuya giriş yapılarak kaplamalar hakkında genel tanımlamalar sunulmuştur. Çalışmanın ikinci kısmı AASHTO-1986 Rijit Kaplama Dizayn Prosedürü“nden ibarettir. Bu kısımda rijit kaplama dizaynı için gerekli kavramlar belirtilmiş, alabilecekleri sayısal değerler tablolar halinde verilmiştir. Çalışmanın üçüncü ana kısmında ise rijit kaplamaların yapısal dizaynı adım adım anlatılmıştır. Hesap esaslarından ayrıntılı bir şekilde bahsedilmiş, hesaplamaları kolaylaştıran abaklar sunulmuştur. Dizayn için gerekli bazı ayrıntılı hesaplar ek kısımlarda yapılmıştır. Çalışmanın son bölümünde geliştirilen bilgisayar programı (RIPAD)”nın listesi verilmiş, çözülen bir örneğin ekran görüntüleri de sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By developing technology, mankind has wanted to the best to be comfortable in life and this demand directed him to research and investigation. As a result of this research and investigation, he obtained various methods suitable for the conditions of time for the solution of his problems. By time, these methods are developed to obtain the best solution. Plenitude of details in the supply of needs provide more sensible and realistic solutions. For this reason, although the best method is the method which reaches the result simply and rapidly, methods based on many parameters are preferred for precise computation. In this study, AASHTO-1986 Rigid Pavement Design Method which has many parameters is investigated in three main sections. RIP AD (Rigid Pavement Design) computer program is developed by using Visual Basic 4.0 programming language to simplify this multi-parametered design method and to reach the result rapidly. In the first section, general definitions about pavements are presented. The second section of the study consists of AASHTO-1986 Rigid Pavement Design Procedure. In this section, rigid pavement design requirements are indicated. In the third main section of the study, the structural design of the rigid pavements is explained step by step. Computation principles are talked about in detail. Nomographs simplifying the calculations are presented. Some detailed calculations needed for the design are given in the appendices. In the last section of the study, the list of the computer program (RIP AD) is presented with the screenshots of a solved example.