Olga Tokarczuk'un eserlerinde Zygmunt Bauman'ın postmodern tiplerinin izdüşümleri
Projections of Zygmunt Bauman's postmodern types in Olga Tokarczuk's works
  1. Tez No: 772977
  2. Yazar: FİKRİ FIRAT ÖZCAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYBİKE KILIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Eastern Linguistics and Literature, Comparative Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Slav Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Polonya Dili ve Kültürü Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu çalışmada Polonya edebiyatının Nobel Edebiyat Ödülü sahibi Olga Tokarczuk'un eserlerinde Zygmunt Bauman'ın postmodern tiplerinin izdüşümleri incelenmiştir. Birinci bölümde Olga Tokarczuk ve Zygmunt Bauman'ın sanat yaşamları hakkında genel bir bilgi ortaya konmuştur. İkinci bölümde postmodern teori ve postmodernizm ile modernizm arasındaki şematik farklara değinilmiştir. Üçüncü bölümde hacı figürü ve postmodern tipler detaylı bir biçimde incelenmiştir. Dördüncü bölümde ünlü düşünürlerde oyun ve yersiz yurtsuzluk kavramlarına değinilmiş ve bu kavramların postmodern tiplerle alakası incelenmiştir. Beşinci bölümde Olga Tokarczuk'un eserlerinde Zygmunt Bauman'ın postmodern tiplerinin izdüşümleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the projections of Zygmunt Bauman's postmodern types in the works of Olga Tokarczuk, the winner of the Nobel Prize in Literature in Polish literature, were examined. In the first part, a general information about the art lives of Olga Tokarczuk and Zygmunt Bauman is presented. In the second part, postmodern theory is mentioned. In the third part, the figure of the pilgrim and postmodern types are examined in detail. In the fourth part, the concepts of play and homelessness in famous thinkers are mentioned and the relevance of these concepts to postmodern types is examined. In the fifth part, the projections of Zygmunt Bauman's postmodern types in the works of Olga Tokarczuk have been determined.