Uzaktan eğitim sürecinde ortaöğretim matematik öğretim programının uygulanmasına ilişkin matematik öğretmenlerinin görüşleri
Opinions of mathematics teachers on the application of the secondary education mathematics curriculum in the distance education process
- Tez No: 772978
- Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN DİKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Küresel çapta yaşanan COVID 19 pandemisi ile dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye'de de eğitim alanında büyük aksamalar yaşanmıştır. Türkiye'de pandemi öncesi süreçte yalnızca yüksek öğretimde faydalanılan uzaktan eğitim yaşanan bu aksamayı gidermek adına eğitimin bütün kademelerinde devreye girmiştir. Bu çalışmanın amacı pandemi dönemi ile ortaöğretimde de uygulanmaya başlanan uzaktan eğitimde matematik öğretim programının uygulanmasına ilişkin matematik öğretmenlerinin görüşlerinin değerlendirilmesidir. Araştırmaya Niğde ili genelinde çeşitli ortaöğretim kurumlarında görev yapan 25 matematik öğretmeni katılmıştır. Araştırmada nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması benimsenmiştir. Araştırmacı tarafından oluşturulan görüşme formu ile toplanan veriler betimsel analiz yöntemi ile analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen bulgulara göre matematik öğretmenlerinin uzaktan eğitim konusunda fikir sahibi olduğu ve uzaktan eğitime ilişkin tutumlarının orta seviyede olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Öğretmenler öğretim programında uzaktan eğitime yer verilmesi konusunda hem fikirdir. Öğretmenler uzaktan eğitim derslerinde genellikle bilgisayar, tablet ve telefon gibi teknolojik araçlardan faydalanmaktadır ve genellikle yüz yüze eğitimde kullandıkları yöntem ve teknikleri tercih etmektedir. Öğretmenler süreçte öğretim programını uygularken en çok araç-gereç eksikliği ve altyapı sorunları ile uğraşmışlardır. Öğretmenler yaşadıkları sorunlara öneri olarak ise hem kendilerinin hem de öğrencilerin araç-gereç eksikliğinin giderilmesi ve derslere katılımın zorunlu hale getirilmesini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
With the global COVID 19 pandemic, major disruptions have been experienced in the field of education in Turkey, as in many other countries in the world. Distance education, which was used only in higher education in the pre-pandemic period in Turkey, has stepped in at all levels of education to eliminate this disruption. The aim of this study is to evaluate the opinions of secondary education mathematics teachers about the implementation of the mathematics curriculum in distance education. 25 mathematics teachers working in various secondary education institutions throughout the province of Niğde participated in the research. Case study, one of the qualitative research methods, was adopted in the research. The data collected with the interview form created by the researcher were analysed by descriptive analysis method. According to the findings obtained in the study, it was concluded that mathematics teachers had an idea about distance education and their attitudes towards distance education were at a moderate level. Teachers agree that distance education should be included in the curriculum. Teachers generally benefit from technological tools such as computers, tablets and phones in distance education and generally prefer the methods and techniques they use in face-to-face education. While applying the curriculum in the process, the teachers mostly dealt with the lack of equipment and infrastructure problems. As a suggestion to the problems they experienced, the teachers stated that both they and the students should be eliminated from the lack of equipment and participation in the classes should be made compulsory.