Kripto paralar ile makroekonomik değişkenler arasındaki nedensellik ilişkisi: Yüksek gelir grubu ülkeler üzerine bir uygulama
Causal relationship between crypto coins and macroeconomic variables: A practice on high income countries
  1. Tez No: 773009
  2. Yazar: MURAT GÜNGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENNUR SEZGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Kripto paralar, piyasaya ilk çıktığı zamanlarda sembolik değerlere sahip iken günümüzde trilyon dolar değerini aşmış ve birçok ülkenin ekonomik ve politik gündemine girmiştir. Bazı ülkeler ilk etapta yasal düzenleyici adımlar atmış, bazı ülkeler yasaklayıcı bir tavır sergilemiş ve bazı ülkeler ise bekle gör politikası izleyerek herhangi bir olumlu veya olumsuz tepki göstermemiştir. Ancak kripto paralar her geçen gün gerek piyasa hacmi gerek kullanım yoğunluğu ile küresel bir faktör olma yolunda gelişmiş ve çoğalmıştır. Bunun sonucu birçok araştırmaya, rapora ve akademik çalışmaya konu olmuştur. Bu tezin amacı kripto paraların küresel açıdan temel ekonomik göstergelere etkisini ve bu etkinin boyutunu analiz etmeye yönelik olacaktır. Bu bağlamda özellikle yüksek gelirli ekonomiler için kripto paralar ile seçili temel ekonomik göstergeler arasında nedensellik ilişkisi araştırılmıştır. Analiz, ülke bazlı ayrı ayrı sonuç vermesi ve bir takım öncü testlere ihtiyaç duymamasından dolayı Kónya (2006) nedensellik testi ile yapılmıştır. Çalışma sonucunda kripto paraların yüksek gelir grubuna dâhil ülkelerin makroekonomik değişkenlerinin nedeni olduğu ve söz konusu değişkenleri etkileyecek potansiyelinin bulunduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
While cryptocurrencies had symbolic values when they first appeared on the market, today they exceeded the trillion dollar value and entered the economic and political agenda of many countries. Some countries took legal regulatory steps in the first place, some countries showed a prohibitive attitude, and some countries did not show any positive or negative reaction by following a wait and see policy. However, cryptocurrencies have developed and multiplied day by day to become a global factor with both market volume and usage intensity. The result of this has been the subject of many researches, reports and academic studies. The aim of this thesis will be to analyze the effect of cryptocurrencies on basic economic indicators and the size of this effect. In this context, the causality relationship between crypto currencies and selected basic economic indicators, especially for high-income economies, has been investigated. The analysis was carried out with the Kónya (2006) causality test, as it gives separate results on a country basis and does not need some pioneering tests. As a result of the study, it has been determined that cryptocurrencies are the cause of macroeconomic variables of high-income countries and have the potential to affect these variables.