Elit sporcuların kişilik özellikleri ile serbest zaman ilgilenimleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of relationship between personality characteristics and leisure time involvement of elite athletes
  1. Tez No: 773010
  2. Yazar: OĞUZHAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORCAN MIZRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Elit sporcuların kişilik özellikleri ile serbest zaman ilgilenimleri arasındaki ilişki ve bu özelliklerin farklı değişkenler açısından incelenmesidir. Yöntem: Araştırma yaş ortalamaları 21,07±2,47 yıl, spor yaşı ortalamaları 8,35±3,89 yıl olan 301 erkek ve 162 kadın olmak üzere toplam 439 katılımcı ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmada veri elde etmek amacıyla Kişisel Bilgi Formu, Serbest Zaman İlgilenim Ölçeği ve Sıfatlara Dayalı Kişilik Testi kullanılmıştır. Verilerin istatistiksel analizinde SPSS v25 programı kullanılmıştır. Kolmogorov-Smirnov testleri ile normallik sınamaları yapılmıştır. Elde edilen verilerin ikili karşılaştırmalarında Bağımsız T testi, çoklu verilerin karşılaştırılmasında ise Tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. İlişkisel analizler için ise pearson korelasyon testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the study is to examine the relationship between the personality characteristics and leisure time involvement of elite athletes and examining in terms of different variables of these features. Method: 439 athletes (301 men, 162 women) whose average age is 21,07±2,47, average sport age is 8,35±3,89 participated in the study. Personal Information Form, Leisure Involvement Scale and Adjective-Based Personality Test were used to obtain data in the study. SPSS v25 was used in the statistical analysis. Normality tests were performed with Kolmogorov-Smirnov tests. Independent T-test was used for pairwise comparisons of the obtained data, and one-way analysis of variance was used for the comparison of multiple data. Pearson correlation test was applied for the relationships.