Türkülerde mekân ve cinsiyet algısı
The perception of space and gender in Turkish folk song
- Tez No: 773040
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÜLAY MİRZAOĞLU SIVACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Music, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Halkbilimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 536
Özet
Türkü, topluma ait ortak hayal, duygu, düşünce ve değer dünyasını içeren ezgiyle bütünleşmiş sözlü anlatım türüdür. Türküler yoluyla kuşaktan kuşağa aktarılan hayal, duygu, düşünce ve değerler sistemi; mitolojik dönemden modern hayata uzanan süreçte çeşitli değişim ve dönüşümlere uğramakla birlikte, özünde değişmeden varlığını sürdüren birtakım kültürel kodları bünyesinde barındırır. Kadın ve erkeğin toplumsal kültür ve yaşayış içerisindeki statüsü, hakları, sorumlulukları, görevleri vb. toplumsal bilinçaltında var olup türküler yoluyla açığa çıkan kültürel kodlardan bazılarıdır. Kültür yaratıcıları olarak kadın ve erkek bir bütünün parçalarıdır. Bu olguya bağlı olarak türkünün konusunda, ezgisinde, icrasında ve şekil özelliklerinde cinsiyet rollerinin etkileri görülür. Kadın ve erkeğin toplumdaki yeri, görevi, hakları ve sorumluluklarını içeren bilgilere türküler kanalıyla ulaşmak mümkündür. Kültürel imge ve sembollerin zengin biçimde yer aldığı türküler aynı zamanda kadın ve erkeğin toplumdaki rollerini belirleyen töresel metinlerdir. Mekân ile toplumsal cinsiyet ilişkiseldir. Tezde, türkülerde geçen mekânlar ve mekânsal süreçler, toplumsal cinsiyet ilişkileri bağlamında incelenmiştir. TRT türkü repertuarında yer alan türkülerden hareketle, kadın ve erkeğin türkülerdeki toplumsal cinsiyet rolleri ve mekânın bu rollere etkisi incelenmiş; türkülerde kültürel mekân tasarımları kültürel coğrafya ve sosyal psikoloji bağlamları da dikkate alınarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Folk song is a kind of oral expression integrated with the melody, which includes the common world of imagination, feelings, thoughts and values belonging to society. The system of dreams, feelings, thoughts and values transmitted from generation to generation through folk songs embodies a number of cultural codes that, although they have undergone various changes and transformations in the process ranging from the mythological period to modern life, remain unchanged in essence. The status of men and women in social culture and life, their rights, responsibilities, duties, etc. these are some of the cultural codes that exist in the social subconscious and are revealed through folk songs. Men and women as creators of culture are parts of a whole. Depending on this phenomenon, the effects of gender roles are seen in the subject, melody, performance and shape characteristics of the folk song. It is possible to access information about the place, duty, rights and responsibilities of men and women in society through folk songs. It is possible to access information about the place, duty, rights and responsibilities of men and women in society through folk songs. Folk songs, in which cultural images and symbols are richly included, are also ceremonial texts that determine the roles of men and women in society. Gender is related to space. Space and spatial processes in our thesis will be examined in the context of gender relations, TRT Turk is located in the repertoire, folk songs, folk songs and the roles of men and women will be examined the role of gender in the effect of space; cultural geography and cultural contexts of Social Psychology in songs venue shall be determined by considering designs.