E-etkileyici kişi (influencer) kullanımının satın alma davranışı üzerindeki rolü
Role of influencer usage on purchasing behavior
  1. Tez No: 773064
  2. Yazar: ELİF BENGÜ VAYVAYLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ KUŞAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Reklamcılık, Advertising
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Reklamcılık ve Tanıtım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Teknolojinin gelişmesiyle beraber yeni iletişim alanları ortaya çıkmıştır. Yeni medyanın oluşturduğu iletişim kanalı olan sosyal medya, tüketicilerin günlük hayatlarına nüfuz etmektedir. Geleneksel medyaya oranla iletişim sektörüne birçok kavram ve özellik katan yeni medya, çift yönlü iletişimi ön plana çıkarmıştır. Çift yönlü iletişim özelliği ile beraber kullanıcılar alışagelmiş reklamlar da yalnızca izleyiciyken dijital reklamlarda söz sahibi olmuşlardır. Dijital reklamlar hedeflenebilir ve ölçülebilir olmasından dolayı geleneksel medya reklamlarına alternatif olarak tercih edilebilmektedirler. Sosyal medya yapısı gereği özgün içeriklere ev sahipliği yapabilmektedir ve bu durum alışagelmişin dışında reklam türlerinin oluşmasına neden olmaktadır. Bu bağlamda sosyal medya mecralarında belli bir kitleye sahip e-etkileyici kişilerle (influencer) iş birliği yapan markalar, hedef kitleleriyle etkileşime geçmeyi amaçlamaktadırlar. Tüketiciler için bir ürünü satın almadan önce deneyimlemek önemlidir. E-etkileyici kişiler ise ürünleri deneyimleyip görüşlerini takipçileri ile paylaşırlar. Güven ilişkisi ile yürütülen bu iletişim yalnızca var olan ürünler için değil, pazarda hiç olmayan ürün gamlarını tanıtma ve yeni bir ihtiyaç nesnesi haline getirme konusunda başarılı olmaktadır. E-etkileyici kişilerin yaptıkları ürün paylaşımlarının satın alma üzerindeki etkisi oldukça tartışılan bir durumdur. Bireyler kendileri deneyimleyemedikleri ürünlerin güvendikleri kişiler tarafından deneniyor olmasını bir avantaj olarak görür ve ön elemeden geçirirler. E-etkileyici kişilerin algılanma düzeyleri birbirlerinden oldukça farklıdır. Öyle ki güvenilen bir e-etkileyici kişinin bile zaman takipçileri üzerinde güvenirliliği zaman içerisinde etkisini yitirebilmektedir. Yapılan bu çalışmada e-etkileyici kişilerin satın alma davranışı üzerindeki rolü araştırılacaktır. E-etkileyici kişileri takip eden bireyler üzerinde yapılan anket çalışmasıyla literatür değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
With the development of technology, new communication fields have emerged. Social media, which is the communication channel created by the new media, penetrates the daily lives of consumers. The new media, which adds many concepts and features to the communication sector compared to the traditional media, has brought two-way communication to the fore. Along with the two-way communication feature, users have had a say in digital advertisements while the conventional advertisements were only viewers. Because digital ads are targetable and measurable, they can be preferred as an alternative to traditional media ads. Due to its structure, social media can host original content, and this causes the formation of unusual types of advertisements. In this context, brands that cooperate with influencers who have a certain audience in social media channels aim to interact with their target audiences. It is important for consumers to experience a product before purchasing it. Influencers, on the other hand, experience the products and share their opinions with their followers. This communication, which is carried out with a relationship of trust, is successful not only for existing products, but also for introducing product ranges that have never been in the market and turning them into a new object of need. The effect of product sharing made by influential people on purchasing is highly debated. Individuals see it as an advantage that products that they cannot experience themselves are tried by people they trust, and they pass the pre-screening. The perception levels of influential people are quite different from each other. So much so that the credibility of even a trusted influencer can lose its effect over time on its followers. In this study, the role of influencers on purchasing behavior will be investigated. The literature will be evaluated with a survey conducted on individuals who follow influencers.