Cevher örneklerinde kil minerallerinin miktarının x ışını difraksiyon yöntemi ile belirlenmesi ve örnek bir cevhere uygulama
  1. Tez No: 77308
  2. Yazar: HATİCE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR KÖKTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
ÖZET Değişken kimyasal kompozisyonları ve kristal yapılan ile kil minerallerinin tanımlanmaları oldukça zordur ve x ışını difraksiyon yöntemi bu amaçla kullanılan en yaygın yöntemdir. Ayrıca kil minerallerinin miktarlarının belirlenmesi konusunda yapılan çok sayıda araştırma da x işim difraksiyon yönteminin en sağlıklı sonucu verdiğim göstermiştir. Bu çalışmada miktar belirleme işlemlerinde değişik şekillerde uygulanan x ışını difraksiyon yöntemlerinden önemli olanları irdelenmiştir. Çalışılan örneğin yapısı, ve bu yöntemlerin özellikleri göz önüne alınarak en uygun yöntemin Chung'un Matriks Flaşing yöntemi olduğu sonucuna varılmıştır. Yöntem iki farklı şekilde uygulanmış ve elde edilen sonuçlar kendi aralarında karşılaştırılmıştır. Ayrıca yöntemden gelebilecek hataları belirleyebilmek amacıyla standart katma ve yarıkantitatif analiz yöntemlerinin birlikte uygulanması ile elde edilen değerlerle Chung yöntemi ile elde edilen değerlerin birbirini doğrular nitelikte olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It is very difficult to describe the clay minerals to due to their variable chemical composition and crystal structures. The x ray diffraction method is the most widely used technique for the purpose. In addition, it has been observed in many studies of quantitative analysis of clay minerals that x ray diffraction method provides the most raliable results. In this study, the most important x ray diffraction techniques which are utilized in quantitative analysis have been evaluated. It has been found that, depending on the structure of the sample studied and the workings of the technique used, Chung's Matrix Flashing method is the most suitable. This tecnique has been utilized in two different ways and the findings of the two have been compared. Furthermore, in the studies carried out to determine the errors originating from the method,it has been observed that the results obtainnned from the Chung's method and those obtained from the Standard Additive and semi-quantitative analysis methods have supported each other.