Color removal from textile industry wastewater by adsorption process using natural zeolite
- Tez No: 77307
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM ÖZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
IV ÖZET Doğal zealitler adsorban olarak atık sudan ağır metal gideriminde, atık gazdan koku ve SO2 gideriminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Adsorpsiyon prosesi atık sudan renk giderimi yöntemlerinden birisidir. Adsorpsiyon prosesi ile renk gideriminde en çok kullanılan adsorban aktif karbondur. Fakat, aktif karbonun elde edilmesi zor ve çok pahalıdır. Bu çalışmada, Bigadiç'de bulunan klinoptilolit zeoliti adsorban olarak kullanılarak, tekstil endüstrisi atık suyundan renk giderimi incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, doğal zeolitler aktive edilmeden kullanılmıştır. Adsorpsiyon izotermleri, renk giderim verimleri ve adsorpsiyon kapasitesi elde edilmiştir. Deneylerde kullanılan renkli atık su tekstil endüstrisi çıkış suyudur.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Natural zeolites have been widely used for SO2 and odor removal from waste gas, heavy metal removal from wastewater as adsorbent materials. Adsorption process is one of the methods of color removal from wastewater. Activated carbon is the commonest adsorbent materials that have been used for color removal. But, it is difficult to achieve of activated carbon and it is very expensive. In this study, the removal of color from textile industry wastewater was investigated by clinoptilolite type of zeolite as adsorbent from Bigadiç - Balıkesir using adsorption process. In the experimental studies, natural zeolites without activation were used in the batch and the column test. The adsorption isotherms, color removal efficiencies and adsorption capacity were obtained. Colored wastewater that used in experiments was taken from the outlet of one textile industry.