Kardeş zorbalığının 14–22 yaş arası bireyler üzerindeki etkileri ve ebeveynlerin kardeş zorbalığına yaklaşımı
The effects of sibling bullying on individuals aged 14–22 and parents' approach to sibling bullying
- Tez No: 773082
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
14-22 yaş arasındaki bireylerde kardeş zorbalığının, yaşam doyumu ve aile aidiyet seviyeleri arasındaki ilişkinin ele alındığı bu çalışmada, nicel ve nitel yöntem aynı anda kullanılmış olup yakınsal paralel desen yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubu 14-22 yaş arasındaki 726 kişi ve birden fazla çocuğu olan 15 ebeveynden oluşmaktadır. Çalışmada veri toplama aracı olarak“Ergenlerde Kardeş Zorbalığı Ölçeği”,“Aile Aidiyeti Ölçeği”ve“Yaşam Doyumu Ölçeği”kullanılmıştır. Elde edilen bulgulara göre katılımcıların yaşam doyumları; okul seviyelerine, gelir seviyelerine, yaşlarına, kardeş sayısına ve kaçıncı kardeş olduklarına göre; katılımcıların aile aidiyetleri; okul seviyelerine, kardeş sayılarına ve kaçıncı kardeş olduklarına göre; katılımcıların kardeş zorbalığı; okul seviyelerine, yaşlarına ve kaçıncı kardeş olduklarına göre anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca kardeş zorbalığı ve yaşam doyumu arasında negatif; kardeş zorbalığı ve aile aidiyetleri arasında negatif; yaşam doyumu ve aile aidiyetleri arasında pozitif bir ilişki tespit edilmiştir. Son olarak kardeş zorbalığının aile aidiyetini negatif olarak etkilerken yaşam doyumunun aracı etkisi bu negatifliği azaltmaktadır. Nitel bulgularla da ebeveynlerin kardeş zorbalığına bakış açısı ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, which deals with the relationship between sibling bullying, life satisfaction and family belonging levels in individuals between the ages of 14-22, quantitative and qualitative methods were used simultaneously, and the proximal parallel design method was used. The research group consists of 726 people between the ages of 14-22 and 15 parents with more than one child. In the study,“Sister Bullying Scale in Adolescents”,“Family Belonging Scale”and“Life Satisfaction Scale”were used as data collection tools. According to the findings, the life satisfaction of the participants; according to their school level, income level, age, number of siblings and which sibling they are; family affiliations of participants; according to their school level, number of siblings and which sibling they are; sibling bullying of participants; Significant differences were determined according to their school level, age and which sibling they were. In addition, there is a negative relationship between sibling bullying and life satisfaction and negative relationship between sibling bullying and family affiliations; A positive relationship was found between life satisfaction and family belonging. Finally, while sibling bullying negatively affects family belonging, the mediating effect of life satisfaction reduces this negativity. With the qualitative findings, the parents' perspective on sibling bullying was discussed.