Avrupa'daki çocuk müzelerinin dezavantajlı ziyaretçilere yönelik eğitim etkinlikleri: 'Almanya ve Türkiye örneklerinin karşılaştırılması'
Children's museums' educational activities for disadvantaged visitors in Europe: Comparison of Germany and Turkey examples
  1. Tez No: 773081
  2. Yazar: AYŞE NİHAN ZENGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE TAŞKENT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzecilik, Education and Training, Museology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sınıf Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 203
Özet
Bu araştırmanın amacı, çocuk müzelerini tanımlamak ve dünyadaki çocuk müzeleri hakkında genel bilgiye sahip olmakla birlikte; bu müzelerin dezavantajlı gruplara yönelik eğitim etkinliklerinin incelenmesi ve göçmen çocuklara yönelik verilen müze eğitim etkinliklerini ortaya koymaktır. Almanya'nın çeşitli illerinde bulunan çocuk müzeleri incelenmiştir. Türkiye'de ise Suriyeli nüfusun en çok yaşadığı ve ikamet ettiği illerdeki müzeler amaçlı örneklem ile belirlenmiş̧ ve incelenmiştir. Araştırmada nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Görüşme ve doküman inceleme yapılarak veriler toplanmış, içerik analizi yapılarak bulgulara ulaşılmıştır. Çocuk müzelerinde dezavantajlı gruplara yönelik eğitim etkinliklerinden göçmen ve mülteci öğrencilere yönelik etkinliklere odaklanılmıştır. Türkiye'den İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Adana gibi büyük şehirler ve Suriye sınır kapısına yakın olan Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis illerindeki çocuklara yönelik eğitim etkinlikleri düzenleyen müzeler, oyuncak müzeleri olmak üzere 27 müze ve Almanya'daki 7 müze çalışma grubunu oluşturmaktadır. Görüşme yapılan toplam müze sayısı 34'tür. Araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'de çeşitli oyuncak müzeleri çocuk müzelerinin amaç ve görevlerini benimsemiş ve çocuk müzelerinin karakteristik özelliklerine sahip olduğunu göstermektedir. Almanya'daki müzeler incelendiğinde çocuk müzesi, çocuk ve gençlik müzelerinin sayısı oldukça fazladır. Birçok genel müzenin çocuklara yönelik eğitim birimleri, süreli, süresiz sergileri, eğitim etkinlikleri mevcuttur.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to define children's museums and to have general knowledge about children's museums in the world; examining the educational activities of these museums for disadvantaged groups and revealing the museum educational activities for immigrant children. Children's museums located in various provinces of Germany were examined. In Turkey, the museums in the provinces where the Syrian population mostly lives and resides have been determined and examined with a purposeful sampling. Children's museums located in various provinces of Germany were examined. Qualitative research method was used in the research. Data were collected by interview and document review, and the findings were obtained by making content analysis. Among the educational activities for disadvantaged groups in children's museums, the activities for immigrant and refugee students were focused. The sample of the study consists of 27 museums from Turkey, large cities such as Istanbul, Ankara, Izmir, Bursa, Adana, and the cities of Hatay, Şanlıurfa, Gaziantep, Kilis, which are close to the Syrian border gate, museums that organize activities for children, toy museums and 7 museums in Germany constitute the sample of the study. The total number of museums interviewed is 34. According to the results of the research, various toy museums have adopted the aims and duties of children's museums and show that they have the characteristics of children's museums. When the museums in Germany are examined, the number of children's museums, children's and youth museums is quite high. Many general museums have educational units, temporary and permanent exhibitions, educational activities for children.