Sistemik izotretinoin tedavisinin erkek ratlarda seksüel fonksiyon ve fertilite üzerine etkisi
Effect of systemic isotretinoin therapy on sexual function and fertility in male rats
  1. Tez No: 773089
  2. Yazar: MEHMET AKYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLCAN SAYLAM KURTİPEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
GİRİŞ Sistemik izotretinoin akne başta olmak üzere skarlı alopesi, hidradenitis suppurativa, rosasea gibi birçok hastalığın tedavisinde kullanılmakta olan retinoik asittir. İzotretinoin tedavisinin kullanımını kısıtlayan en önemli antite teratojen etkisidir. Teratojen etkisinin olması fertilite konusunda çalışmalara yön vermiştir. Bu çalışmada sistemik izotretinoin tedavisinin erkek ratlarda seksüel fonksiyon ve fertilite üzerine etkileri araştırılmaktadır. GEREÇ VE YÖNTEM Yirmi sekiz erkek rat üç gruba ayrıldı. 1.grup kontrol grubu olarak belirlendi. Kontrol grubuna saf zeytinyağı, 2.gruba 7,5 mg/kg/gün dozunda, 3.gruba 15 mg/kg/gün dozunda zeytinyağı içerisinde eritilmiş toz şeklindeki izotretinoin oral gavaj yöntemiyle verildi. Çalışma 10 hafta sürdürüldü. Çalışma başında ve sonunda ratlardan alınan kanlarda FSH, LH, total ve free testosteron, NO, ADMA ve endotelin-1 analiz edildi. Çalışma sonunda ratlardan ötenazi işlemi sonrası epididimal sperm toplandı. Spermde motilite, yoğunluk, mitokondriyal aktivite, akrozom bütünlüğü ve membran bütünlüğü ile DNA fragmantasyon indeksi değerlendirildi. BULGULAR Çalışmaya yaşları 42-46 haftalık, ağırlıkları 650±50 gr olan 28 erkek ratla başlandı. 10 hafta sürdürülen çalışmadan her gruptan ölümler olmakla birlikte toplamda 19 rat ile çalışma tamamlandı.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION Systemic isotretinoin is retinoic acid, which is used in the treatment of many diseases such as acne, scarred alopecia, hidradenitis suppurativa, rosacea.The most important entity limiting the use of isotretinoin therapy is its teratogenic effect. Its teratogenic effect has shaped studies on fertility. In this study, the effects of systemic isotretinoin treatment on sexual function and fertility in male rats are investigated. MATERIAL AND METHOD Twenty-eight male rats were divided into three groups. The first group was determined as the control group. Pure olive oil was given to the control group, isotretinoin in the form of powder dissolved in olive oil to 2nd group at a dose of 7,5 mg/kg/day and the 3rd group at a dose of 15 mg/kg/day by oral gavage method. The study was continued for 10 weeks. FSH, LH, total and free testosterone, NO, ADMA and endothelin-1 were analyzed in blood taken from rats at the beginning and end of the study. At the end of the study, epididymal sperm were collected from rats after euthanasia. Sperm motility, density, mitochondrial activity, acrosome integrity and membrane integrity, and DNA fragmentation index were evaluated. RESULTS The study was started with 28 male rats aged 42-46 weeks and weight 650±50 g. The study was completed with a total of 19 rats, although there were deaths from each group after the study, which lasted for 10 weeks. While there was no statistically significant difference in the levels of FSH, LH, total and free testosterone, ADMA and endothelin-1 measured before and after the study (p>0.05), NO levels increased in the 3rd group given high dose (p0.05).