Yolların temel veya alt temel katmanlarını iyileştirmek için ezilmiş agrega ile karıştırılmış frezelenmiş yenilenmiş asfalt kaplama (RAP)kullanımı
The uses of milled reclaimed asphalt pavement (RAP) blended withcrushed aggregate to improve the base or subbase layers of roads
- Tez No: 773088
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL MURAD ALĞIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tipik olarak, kaldırım rekonstrüksiyonu ve rehabilitasyonu sırasında daha önemli miktarlarda geri kazanılmış asfalt kaplama agregası üretilir ve RAP geri dönüşümü bu yaklaşımda kullanılan standart bir teknolojidir. Yollar sürekli bakım gerektirir ve yöntemlerden biri yol yüzeylerini taramaktır. Bununla birlikte, laboratuvar ve saha performansı verilerinin çok degerli olması nedeniyle, yol tabanlarında ve alt tabanlarda RAP benimsemesi sınırlandırıldı. Genel olarak, Irak'ın Erbil kentinde kaldırım malzemelerinin geri dönüşümü uygulanmıyor. Yolun tabanındaki ve alt taban katmanındaki malzemeleri yeniden kullanmak için, ezilmiş agrega ile karıştırılmalı ve karıştırılmalıdır. Bu amaçla karma numuneler toplandı ve test edildi. Sonuçlara göre, ezilmiş agrega ve Çimento'nun dahil edilmesi optimum nem içerigini, maksimum kuru yogunlugu ve RAP'in gücünü arttırır. Daha uzun süre kürleme daha önemli sonuçlara neden olacaktır. Sürekli kafa geçirgenligi testlerinin sonuçlarına göre RAP yüzdesinin yükseltilmesi geçirgenlik katsayısını azalttı. RAP karışımlarının geçirgenliginin azalması, RAP karışımlarının ezilmiş agregaya göre daha düşük boşluk oranları ile açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Typically, more significant amounts of reclaimed asphalt pavement aggregate are produced during pavement reconstruction and rehabilitation, and RAP recycling is a standard technology Utilized in this approach. Roads require continual maintenance, and one of the methods is to screen The road surfaces. However, due to a dearth of laboratory and field performance data, RAP adoption in road bases and subbases has been limited. In general, recycling pavement materials is not practiced in Erbil, Iraq. To reuse the materials in the Road's base and subbase layer, they must be blended and mixed with crushed aggregate. A collection of mixed samples was collected and tested for this purpose. According to the results, the inclusion of crushed aggregate and Cement increases the optimum moisture content, maximum dry density, and strength of RAP. Curing for longer lengths of time will result in more substantial results. According to the results of constant head permeability tests, raising the RAP percentage decreased the coefficient of permeability. The reduced permeability of RAP mixtures was explained by the lower void ratios of RAP mixtures compared to crushed aggregate.