Kıyıların planlama ve uygulama sorunları
Coastal planning problems
- Tez No: 77310
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ARKON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 265
Özet
ÖZET Dünyanın ve toplumumuzun hızlı değişimi, yaşam biçimini de etkilemiş ve birtakım yeni gereksinimlerin etkinliğini arttırmıştır. Bu değişim doğayı ve doğal dengeleri de olumsuz yönde etkilemiştir. Ülkemizde doğal kaynakların sömürüsü ve bu sömürüden doğan sorunlar söz konusu; bu sorunlar da bizi ülkesel kaynakların ve mekanın rasyonel kullanımını gerçekleştirmek için ilkeler belirlemeye ve bu ilkeler doğrultusunda politikalar izlemeye itmektedir. Bu çalışmada günden güne tahrip edilen, doğal dengeleri bozulan kıyılarımızın koruma ve kullanım kurallarım koyan yasal düzenlemelerin bir eleştirisi amaçlanmaktadır. Bu alandaki bir eleştirinin ülkemiz pratiğinde somutlaştırılması amacıyla da Çeşme kıyıları ve özellikle Çiftlikköy örnek çalışma alanı olarak seçilmiştir. Öncelikle kıyı mekanı ve kıyıya ilişkin tanımlar ele alınmaktadır. Farklı kıyı tipleri ve oluşumları incelenmektedir. Ülkemizde de kıyıların genel özellikleri ve farklılıkları ortaya konmaktadır. Bunda amaç tüm ülke genelinde standart uygulama yapılmasının sakıncalarına dikkat çekmektir. Daha sonra bu konudaki tek tip kıyıyı baz alan yasal düzenlemeler tarihi süreç içinde ele alınmaktadır. Kurumsal yapı ve yasal deneyimler eleştirilmektedir. Çalışma alam olarak seçilen Çeşme- Çiftlikköy'de tez içersinde incelenen bu süreç ele alınmaktadır ortaya çıkan planlama, uygulama problemleri sınanarak, somutlaştırılmaktadır. Yoğun kullanım talebi karşısında sürekli, gözle görünür değişimler gözlenen kıyı mekanının düzenlenmesi kuşkusuz kaynak kullanım dengesinin ülke düzeyinde bellipolitikalarla sağlanması ve gereğinde etkin bir mekan koruma ilkesinin benimsenmesi ile gerçekleşecektir. Buradaki koruma kavramı ; doğanın özgün yapısıyla korunduğu bölgelerimizden kamunun eşit koşullarda, özgürce ve olabildiğince fazla yararlanmasıdır. Kısacası; doğanın insanlarımız, toplumsal - ekonomik çıkarlarımız ve kalkınmamız için sonsuza dek bozulmadan, manevi-maddi yararlarımıza açık tutulmasıdır. Bu konuda ülkesel hedeflerin ortaya konması, ilkelerin belirlenmesi, bunların ışığında yapılacak yasal düzenleme ve örgütlenmelerin kullanıcıyla mekanı bütünleştirmeyi amaç edinmesi ve çevreyi, insan-çevre ilişkisini daha sağlıklı bir düzeye çıkarması gereklidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis aimed to determine general coastal planning and application problems, especially after last coastal law which was accepted in July 1992 For this reason Çeşme - Çiftlikköy was selected as a search region. After that all problems were tested in this area. In order to do this, Maps, Analytical Studies are used. Also an interview had been done with Town Hall Authorities, landowners, city planners, architects, cartographers, etc. All improvement plans and all coastal rules are examined. Defining problems, giving some concrete examples to propose solutions, precautions for local and central authorities are main purposes. As a result a series of problems were found in selected region and general. There are various coast types in our country but plans and applications are similar everywhere, this is very important problem. All coastal plans must be revision but unfortunately it couldn't be somewhere until now.