Bornova Otoyol güzergahının jeoteknik haritalaması
Geotechnical mapping of the Bornova motorway
- Tez No: 77311
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Jeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Mevcut olan Karayollarının Bornova kesiminde ulaşım olanaklarının çok düşük olması sebebiyle, güncel trafiği taşıyamadığı açıktır. Bu nedenle genelde İzmir civarında ve anılan kesimdeki güncel ve uzun vadeli trafik akışını çağdaş düzeyde sağlamak için İzmir Çevre yolu-Metro çalışmaları tasarlanmış ve 2001 yılına kadar bitirilmesi planlanmıştır. Bu çalışmada Çevre yolunun 1-3, 1-4 kesimleri, ve Zafer Payzın IIyadüğü-Ege Üniversitesi Köprülü Kavşağı, Osman Kibar Kavşağı, Doğanlar Köprülü Kavşağı, Yeni planlanan Bornova Metro güzergahı, Büyük Kanal Projesinin jeolojik-jeoteknik araştırmaları yapılmış ve bu değerlendirmeler ışığında Mühendislik Jeolojisi Haritası hazırlanamış ve bu yolla Bornova civarında yapılacak jeoteknik çalışmalara öncülük edilmiş ve Otoyolun Bornova kesiminin jeolojisi, zemin ve kayaçların indeks ve mühendislik özellikleri incelenmiştir. Yapılan çalışmaların değerlendirilmesinden, yerinde yapılan deneyler ve Laboratuvar çalışmalarının sonuçlarının yorumlanmasından Kuvaterner çökellerin düşük direnç özelliklerine sahip olduğu ortaya çıkmaktadır. Jeolojik ve jeoteknik özelliklerden faydalanarak güzergahın temel koşulla rı incelenmiştir. İlk olarak 1:5000 ölçekli Dökümentasyon Haritası; Otoyol, Metro ve Büyük Kanal Projesine ait çalışmalarının birleştirilmesi ile hazırlanmış, daha sonra üç boyutlu bir görünüm kazandırmak amacıyla Mühendislik Jeolojisi Haritası hazırlanmıştır. Ayrıca, 1-3 kesimine ait 1:2000, 1-4 kesimlerine ait 1:5000 ölçekli jeolojik kesitler çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Highway around Bornova section have big traffic problems to travel. For this reason generally in Izmir to solve traffic problems, Izmir Ring Road-Metro works have been started ten years ago and have been planned to finish until 2001. In this project, geological-geotechnical investigations of the Bornova section 1-3, 1-4, Zaffer Payzın IIaduct-Ege University IIaduct, Great Sewage-disposel Project have been carried out, and geotechnical mapping of the section 1-3 and 1-4 have been done to solve some problems, to lead foundation problems, as a result Soil and Rock index-engineering properties of the Bornova section of the Izmir Ring Road have been investigated. According to data obtained from In-situ and laboratory test, It is determined that Quaternary sediments have low strength. Using geological and geotechnical data, foundations conditions have been examined. First of all, 1:5000 scale Documentation Map which data taken from the motorway, metro, ring road, Great sewage disposal have been done, then Engineering Geological Mapping objected to give three dimensional Hew. Geological profiles drew along the 1-3 and 1-4 section of the augment.