Yönetsel güç ve dijital liderliğin iç girişimciliğe etkisinde bilgi paylaşımının aracılık rolü
The mediating role of knowledge sharing in the impact of managerial power and digital leadership on intrapreneurship
- Tez No: 773125
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ TÜRKAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışanların bilgi paylaşım ve girişimci davranışları, otel işletmelerinin rakipleri ile rekabet edebilmeleri ve sürdürülebilir başarılarında önemli faktörler olarak görülmektedir. İşletmelerdeki insan kaynağının arzu edilen bu tür davranışlarda bulunabilmesinde ise yöneticinin rolü öne çıkmaktadır. Bu doğrultuda çalışmanın amacı, otel işletmeleri yöneticilerinin dijital liderlik davranışlarının ve yönetsel güç kullanımlarının, çalışanların bilgi paylaşım ve iç girişimcilik düzeyleri üzerindeki etkilerini tespit etmektir. Bununla birlikte, dijital liderlik ve yönetsel güç kaynaklarının iç girişimciliğe olan etkilerinde bilgi paylaşımının aracılık rolüne sahip olup olmadığını belirlemektir. Bu kapsamda; dijital liderlik, yönetsel güç, bilgi paylaşımı ve iç girişimcilik ile ilgili alanyazın incelemesi yapılarak, kuramsal çerçeve oluşturulmuş ve ardından alan araştırması gerçekleştirilmiştir. Çalışma, nicel araştırma yöntemlerinden nedensel tarama deseniyle gerçekleştirilmiştir. Araştırma evrenini İstanbul'da faaliyet gösteren otel işletmeleri çalışanları oluşturmaktadır. Katılımcıların evreni temsil yeteneğinin daha yüksek olması amacıyla“tabakalı örnekleme”ile birlikte, çok sayıda kişiye ulaşmak adına“kolayda örnekleme”tekniği kullanılarak, çalışma örneklemi belirlenmiştir. Araştırma verileri 15 Ocak-12 Nisan tarihleri arasında anket tekniği ile toplanmıştır. Veriler 35'i beş yıldızlı, 7'si ise dört yıldızlı olmak üzere, 42 farklı işletmede görev yapan 947 otel çalışanından elde edilmiştir. Çalışmada yer alan ölçeklerin güvenilirlik katsayılarının tespit edilmesinde, Cronbach Alfa içsel tutarlılık katsayısından yararlanılmıştır. Ulaşılan veriler kapsamında araştırma değişkenlerinin faktör yapılarını ve faktör yüklerini belirlemek için faktör analizleri uygulanmıştır. Çalışmanın hipotezlerini test etmek için ise korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, yönetsel güç boyutlarından konum gücünün, otel işletmeleri çalışanlarının iç girişimcilik performansına negatif yönde anlamlı bir etkisinin bulunduğu belirlenmiştir. Diğer yönetsel güç boyutlarının ve dijital liderliğin ise iç girişimcilik performansına anlamlı bir etkisi bulunmadığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte dijital liderliğin ve yönetsel güç kaynaklarının bilgi paylaşımı davranışı üzerinde de herhangi bir anlamlı etki üretmediği belirlenmiştir. Ayrıca dijital liderlik ve yönetsel gücün iç girişimciliğe etkilerinde, bilgi paylaşımının aracılık rolüne sahip olmadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Knowledge sharing and entrepreneurial behavior of employees are seen as important factors in the competitiveness and sustainable advantages of hotel businesses with their competitors. The role of the manager comes to the fore in the human resources in the enterprises to be able to engage in such desired behaviors. In this direction, the aim of the study is to determine the effects of digital leadership behaviors and managerial power use of hotel business managers on employees' knowledge sharing and intrapreneurship levels. In addition, it is to determine whether knowledge sharing has a mediating role in the effects of digital leadership and managerial power resources on intrapreneurship. In this context; a theoretical framework was created by examining the literature on digital leadership, managerial power, knowledge sharing and intrapreneurship, and then a field study was carried out. The study was carried out within causal screening design, which is one of the quantitative research methods. The population of the research consists of employees of hotel businesses operating in Istanbul. In order to have a higher ability to represent the population, the study sample was determined by using“stratified sampling”and“convenience sampling”technique in order to reach a large number of participants. The research data were collected between January 15 and April 12 by questionnaire technique. The data were obtained from 947 hotel employees working in 42 different businesses, 35 of which are five-star and 7 are four-star. The Cronbach Alpha internal consistency test was used to determine the reliability coefficients of the scales in the study. Within the scope of the data obtained, factor analyzes were applied to determine the factor structures and factor loads of the research variables. Correlation and regression analyzes were used to test the hypotheses of the study. As a result of the research, it has been determined that the power of legitimate, one of the dimensions of managerial power, has a negative and significant effect on the intrapreneurship performance of hotel employees. It has been determined that other managerial power dimensions and digital leadership do not have a significant effect on intrapreneurship performance. In addition, it was determined that digital leadership and managerial power sources did not produce any significant effect on knowledge sharing behavior. In addition, it was concluded that knowledge sharing does not have a mediating role in the effects of digital leadership and managerial power on intrapreneurship.