Uluslararası ve bölgesel gelişmelerin Mısır ve Tunus'ta insan hakları ve sivil toplumun gelişimine etkisi
The effect of international and regional developments on human rights and civil society development in Egypt and Tunisia
- Tez No: 773155
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT ERSİN ORALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
İnsan hakları ve sivil toplumun rolü tüm toplumların gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Ve toplumların yaşadığı demokrasi ve istikrarın boyutunu yansıtan önemli bir işarettir. Arap rejimleri de sürekli değişen ve gelişen bölgesel ve uluslararası bir ortamda yaşadıklarından, bu değişim ve gelişmeler bu rejimlerin bu iki alanla ne ölçüde ilgilendiğini etkilemiştir. Mısır ve Tunus, bu değişim ve gelişmelerden en çok etkilenen ülkeler arasında yer almakta ve bunun sonucunda farklı dönem ve aşamalardan geçmişlerdir. Hem Mısır hem de Tunus'ta insan hakları ve sivil toplum, insan haklarına olan ilginin ve bu sistemlerin sivil topluma sağladığı ilginin boyutunda bir artış ve düşüşe tanık oldu. Bu çalışma, 1990 yılından başlayarak tek kutuplu sistemin ortaya çıkışından günümüze bu değişkenlerin etkisini incelemekle ilgilidir. Mısır ve Tunus'ta insan hakları ve sivil toplumun gelişimini etkileyen dünyanın ve Arap bölgesinin tanık olduğu tüm değişiklikleri kapsamlı bir şekilde ele alıyoruz.
Özet (Çeviri)
Human rights and the role of civil society play an important role in the development of all societies. It is an important sign that reflects the extent of democracy and stability in which societies live. Since Arab regimes also live in a constantly changing and developing regional and international environment, these changes and developments have affected the extent to which these regimes are interested in these two areas. Egypt and Tunisia are among the countries most affected by these changes and developments, and as a result, they have gone through different periods and stages. In both Egypt and Tunisia, human rights and civil society have witnessed a rise and fall in the extent of concern for human rights and the attention these systems provide to civil society. This study is about examining the effects of these variables from the emergence of the unipolar system in 1990 to the present day. We cover comprehensively all the changes witnessed by the world and the Arab region affecting the development of human rights and civil society in Egypt and Tunisia.